Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Co obejmuje wyprawka dla przedszkolaka?

31.12.2019

Pójście do przedszkola to ogromne wydarzenie dla każdego dziecka, a jednocześnie niemała zagwozdka dla rodziców. Dorośli zastanawiają się nad tym, co powinno znaleźć się w wyprawce przedszkolaka. Przedstawiamy rozpiskę niezbędnych akcesoriów.

Co do plecaczka?

Wyprawka powinna obejmować przede wszystkim artykuły papiernicze, w tym bloki do rysowania z kartkami białymi i kolorowymi, zeszyty i bibułę. Do tego należy odpowiednio wyposażyć piórnik, kupując pióro lub długopis, a także ołówki, linijkę, gumkę do mazania i temperówkę. Podczas prac plastycznych niezbędne będą kredki, pisaki, farbki wraz z pędzlami i kubeczkiem na wodę, a także plastelina. Trzeba pamiętać także o kleju i bezpiecznych nożyczkach.

Ubrania i pościel

Kilkuletnie dzieci często wymagają zmiany ubrania w przedszkolu. Zapobiegliwi rodzice powinni przygotować kilka kompletów ubrań, składających się z bielizny, bluzek, spodni i skarpetek. Do tego należy pamiętać o butach na zmianę, które nie powinny być zbyt zabudowane czy ocieplane, za to warto, aby miały usztywnianą piętę. Na przedszkolne kapcie trzeba przygotować również worek. Popołudniową porą w najmłodszych grupach organizuje się leżakowanie. Na te chwile dziecku przyda się pościel, czyli poduszka i coś lekkiego do przykrycia. W wyprawce można uwzględnić ulubionego pluszaka, który doda maluchowi otuchy zwłaszcza podczas pierwszych dni w nowym miejscu.

Wyposażenie do utrzymania higieny

Czynności związane z utrzymaniem higieny stanowią ważną część dnia w przedszkolu. Coraz bardziej samodzielną latorośl należy zatem wyposażyć w szczoteczkę do mycia zębów, pastę oraz kubeczek do płukania buzi. Do tego przyda się własny ręcznik i mydełko, ewentualnie żel do mycia rąk. Grzebień lub szczotka stanowią niezbędnik w przypadku dziewczynek lub chłopców o długich włosach, które lubią się plątać. Na wszelki wypadek do wyprawki można spakować również papier toaletowy lub chusteczki.

O czym jeszcze pamiętać?

Lista rzeczy różni się w zależności od przedszkola. O szczegóły na temat kompletowania wyprawki wystarczy dopytać wychowawcę grupy. Dobrym pomysłem jest wybór przyszłego wyposażenia wraz z dzieckiem. Plecak lub piórnik z podobizną bohatera ulubionej bajki zachęci malucha do regularnego chodzenia do przedszkola. Poszczególne elementy wyprawki warto podpisać. Naklejka z imieniem i nazwiskiem pozwala odgadnąć, do kogo należy dany kocyk, szczoteczka czy zabawka. Kompletowanie wyprawki poleca się rozpocząć odpowiednio wcześniej, najlepiej na kilka tygodni przed pierwszymi dniami września.