Co określa się pojęciem dużej motoryki?

admin | 09.08.2016

Motoryka to pojęcie oznaczające sprawność fizyczną, możliwość wykonywania ruchów. Podczas gdy pojęcie małej motoryki dziecka odnosi się wszelkich precyzyjnych ruchów wykonywanych dłonią i palcami, pod terminem duża motoryka kryją się wszelkie czynności, w które angażuje się całe ciało lub znaczne grupy mięśniowe. Typowymi czynnościami zaliczanymi do tej grupy jest chodzenie, bieganie, skakanie, rzucanie, czołganie się, wdrapywanie się i wiele innych. Harmonijny rozwój dużej motoryki u dziecka jest niezwykle ważny, gdyż dopiero pewny stopień zaawansowania sprawności ruchowej prowadzi do kształtowania bardziej precyzyjnych umiejętności z zakresu małej motoryki. Jednak ćwiczenia służące rozwojowi dużej motoryki wspierają nie tylko umiejętności fizyczne dziecka – jednocześnie rozwijana jest koncentracja, zmysł równowagi, a przede wszystkim koordynacja ruchowa oraz ruchowo-wzrokowa. Proces ten przebiega jednak etapami i dopiero kilkuletnie dzieci są w stanie wykonywać tak skomplikowane koordynacyjnie czynności jak na przykład łapanie przedmiotów w locie, wspinanie się na placu zabaw czy utrzymywanie równowagi, stojąc na jednej nodze. Dlatego warto jak najczęściej angażować dziecko w zabawy sportowe o różnym stopniu zaawansowania – dzięki różnorodnym formom aktywności maluch będzie rozwijał się prawidłowo.