Co oznacza pojęcie małej motoryki dziecka?

admin | 09.08.2016

Mała motoryka dziecka to pojęcie, które często pojawia się w literaturze fachowej. Wielu rodziców jednak nie wie, co się pod nim kryje, lub myli je z dużą motoryką. Przede wszystkim termin motoryka oznacza ogólnie sprawność fizyczną, zdolność do wykonywania ruchów. Z kolei motoryka mała to określenie ruchów wykonywanych dłonią oraz palcami. Z kolei duża motoryka jest związana jest z takimi umiejętnościami jak skakanie, chodzenie, bieganie, a więc wszystkimi czynnościami, które wymagają wyższej koordynacji ruchowej i wzrokowej. Sprawność fizyczna jest czymś, czego dziecko uczy się powoli i stopniowo. By proces ten przebiegał prawidłowo, ważna jest odpowiednia stymulacja i różnorodność bodźców. Małe dziecko na początku próbuje chwytać różne przedmioty i zaciskać paluszki. Później przychodzi czas na zabawy takie jak ugniatanie, przesypywanie, malowanie rękami. Dopiero trochę starsze dzieci są w stanie utrzymać w dłoni kredki i w ten sposób rysować. Jednak każde ćwiczenie, które angażuje całe dłonie oraz poszczególne palce sprawdzi się, by dziecko mogło rozwijać pewność i precyzję ruchu. Rozwój małej motoryki jest ważny już w ciągu pierwszych lat życia, gdyż później ma on znaczenie przy nauce pisania i innych umiejętności wymagających precyzji dłoni. Dziecko w pierwszej klasie szkoły podstawowej powinno posiadać więc rozwinięte umiejętności w zakresie małej motoryki, o co warto zadbać jak najwcześniej.