Co powinien umieć pięciolatek?

23.01.2017

Każdy rodzic chciałby mieć pewność, że jego dziecko rozwija się prawidłowo. Można to ocenić, sięgając po normy rozwojowe. Mówią o one o tym, co powinno umieć dziecko w danym wieku. Przyjrzyjmy się tym razem pociechom pięcioletnim.

Pięciolatek to dziecko stosunkowo samodzielne. Prawidłowo rozwijająca się pociecha w tym wieku radzi sobie już dość dobrze z wieloma czynnościami. Przede wszystkim jest chłonna wiedzy – czerpie ze świata naprawdę pełnymi garściami. Zadaje mnóstwo pytań. Rodzice często mają wrażenie, że dziecko w tej samej chwili znajduje się w kilku miejscach jednocześnie.

Jeśli chodzi o umiejętności językowe, to pięciolatek porozumiewa się już bez większych problemów. Buduje ładne, poprawne zdania, a słowa potrafi podzielić na sylaby. W zdaniu umie wskazać poszczególne słowa.

Mała motoryka to w przypadku pięcioletniego dziecka klejenie, wycinanie, malowanie i lepienie bez większych problemów. Rysunki dzieci w tym wieku są coraz bardziej szczegółowe. Jednocześnie stanowią coraz wierniejsze odwzorowanie rzeczywistości.

Na poziomie emocjonalnym pięcioletnie dziecko potrafi już poradzić sobie z brakiem rodzica – nie płacze, kiedy mama bądź tata znikają z pola widzenia. W pewnym stopniu jest w stanie zapanować nad pojawiającą się złością i gniewem.

Oczywiście należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Jeżeli pięciolatek zdecydowanie lepiej mówi, niż rysuje, to nie jest to jeszcze powód do niepokoju.