Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Co robić, gdy dziecko jest samolubne?

05.02.2018

Samolubność to zła cecha, toteż rodzice starają się, by ich dziecko samolubne nie było. Na samolubne zachowanie oczywiście warto wpływać, lecz rodzice powinni wiedzieć, że nie jest to stały element charakteru u dzieci. Samolubność ściśle wiąże się z rozwojem emocjonalnym na przestrzeni od drugiego do piątego roku życia. Maluch staje się wtedy świadomy swego istnienia, najbardziej skupia się na sobie, można nawet powiedzieć, że staje się małym egoistą. Jak sprawić, aby samolubność nie zagościła w charakterze dziecka na zawsze?

Zachowanie małego samoluba

„Nie dam!” – takie słowa słyszymy najczęściej z ust samolubnego dziecka. Nie chce się ono dzielić zabawkami, często też kłóci się z rówieśnikami. Ma niesłuszne poczucie bycia poszkodowanym, nie toleruje krytyki, a na wszelkie uwagi reaguje płaczem lub krzykiem. Każde takie zachowanie jest spowodowane tym, że dziecko nie zna jeszcze zasad życia i budowania zdrowych relacji z innymi. To odpowiedzialny rodzic powinien nauczyć malucha bycia niesamolubnym. Wiemy już, że egoizm w pewnym etapie dzieciństwa jest naturalny, dlatego nie należy karać dziecka za samolubność, lecz cierpliwie uczyć dzielenia się z innymi. W pewnych sytuacjach dorośli muszą jednak bezwzględnie reagować, na przykład wtedy, gdy maluch uderzy inne dziecko, gdy te weźmie jego rzecz. Po ustaleniu pewnych granic takie sytuacje powinny zniknąć.

Samolubne dziecko – jakie metody stosować?

Gdy rodzice zaobserwują samolubne zachowanie dziecka, chcą ograniczyć jego kontakty z rówieśnikami. Jest to duży błąd, który tylko zwiększa szanse na to, że maluch taki pozostanie. Dziecko musi wiedzieć, czym jest zdrowy egoizm, by umieć rozpoznawać własne potrzeby oraz nie bać się wyrażać swojego zdania. Takim naturalnym sposobem nauki są codzienne kontakty z innymi kilkulatkami. Dzięki nim maluch uczy się tego, że najlepsza zabawa jest możliwa tylko, gdy dzielimy się z innymi. Rodzic może mimochodem podkreślać, że bez klocków koleżanki lub pisaków kolegi nie mogliby wspólnie stworzyć tak pięknego statku kosmicznego lub rysunku. Warto pokazać, że dzielenie się jest po prostu fajne. Możemy dać dziecku pudełko czekoladek czy paczkę ciastek do poczęstowania towarzyszów zabawy z podwórka. Rodzic powinien również okazywać radość z otrzymywania prezentów od malucha. Jednocześnie nie należy przesadzać ani zmuszać dziecka do dawania swoich zabawek innym. Umiejętność odmawiania jest bowiem bardzo ważna do tego, by maluch nie wchodził w rolę ofiary.