Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść warzyw?

01.08.2018

Niechęć do warzyw jest częsta wśród dzieci. Szpinak czy brukselka to prawdziwy koszmar niejednego przedszkolaka - i niestety niejednego dorosłego również. Istnieją jednak pewne sztuczki, które pomogą wprowadzić do menu malucha więcej warzyw – nie od razu musi zapałać do nich miłością, wystarczy, by je zaakceptował.

Dlaczego w ogóle warto się upierać?

Żywienie dziecka ma bezpośredni związek z jego zdrowiem i rozwojem. Niewłaściwa dieta, w tym brak warzyw, grozi otyłością. To schorzenie zwiększa ryzyko chorób serca czy cukrzycy typu II. Mała ilość warzyw w diecie powoduje niedobory ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, a także błonnika. Pogarsza się ogólne zdrowie malucha, w tym przede wszystkim funkcjonowanie układu odpornościowego. W dzieciństwie kształtują się przyszłe nawyki żywieniowe. Maluch, którego kubki smakowe są przyzwyczajone do smaku warzyw, z pewnością częściej będzie po nie sięgał w dorosłości.

Oczyszczenie diety malucha

Dzieci nie jedzą warzyw, bo wolą rzeczy, których smak o wiele bardziej im odpowiada. Problem w tym, że słodycze, słone przekąski i fast-foody szkodzą zdrowiu. Żeby dziecko nie grymasiło nad talerzem pomidorowej lub nad fasolką szparagową, warto najpierw ograniczyć w jego diecie niezdrowe jedzenie. Metodą małych kroczków można urozmaicać dziecięce menu o jedno nowe warzywo każdego tygodnia. Zdrowe jedzenie łączy się z jeszcze jednym dobrym nawykiem – częstą aktywnością fizyczną. Po dużej dawce ruchu apetyt rośnie, dlatego warto wybierać się z dzieckiem na spacery, rower, plac zabaw czy na basen i mieć przy sobie zdrowe oraz wartościowe przekąski.

Pod inną postacią

Liściaste warzywa są jednymi z najbardziej zdrowych, a do tego można je dodawać do wielu potraw bez obaw, że zmienią ich smak. W koktajlu owocowym sałata dodaje jedynie koloru i nie zmniejsza jego słodyczy. Szpinak w spaghetti z powodzeniem udaje bazylię, a inne warzywa można dodawać do sosów czy dressingów, które i tak doprawimy ulubionymi przyprawami malucha.

Zdrowe zamienniki i dawanie przykładu

Hamburger nie musi być białą bułą z kotletem pośledniej jakości. Istnieje mnóstwo przepisów na tzw. zdrowe fast-foody, przekąski czy słodycze, w których dominują warzywa. Domowe chipsy z ziemniaków, marchewki lub buraka, warzywne gulasze, a nawet ciasta stanowią najlepsze dowody na to, że znienawidzone warzywa mogą przyjąć smakowitą formę. Rodzice również powinni jeść dużo warzyw – zgodnie z zasadą, że przykład zawsze płynie z góry.