Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Ćwiczenia logopedyczne do praktykowania w domu

24.10.2019

Maluchy, które mówią niewiele lub mają zdiagnozowaną wadę wymowy, powinny regularnie wykonywać ćwiczenia logopedyczne. Wiele z nich można przeprowadzać razem z dzieckiem w domu. Przedstawiamy najbardziej skuteczne zabawy, które stanowią doskonałe uzupełnienie dla terapii logopedycznej.

Rodzaje ćwiczeń i ogólne zalecenia

Celem ćwiczeń jest usprawnienie pracy całego aparatu mowy, w skład którego wchodzi aparat oddechowy, odpowiedzialny za wykonywanie właściwych wdechów i wydechów, fonacyjny, od którego zależy produkowanie dźwięków oraz artykulacyjny, czyli związany z wymawianiem poszczególnych głosek. Zabawy logopedyczne klasyfikuje się w różny sposób – ogólnie, stosując te same nazwy co poszczególne części aparatu mowy, a także bardziej szczegółowo jako zestawy ćwiczeń na daną część aparatu mowy – język, wargi, policzki itp. Zabawy należy zawsze skonsultować ze specjalistą. Nie wolno zmuszać dziecka do ćwiczeń, a tym bardziej karać za brak wyników. Postępy powinny być jednak wynagradzane, żeby maluch miał motywację do działania. Jeśli trudno jest wygospodarować odpowiednią ilość czasu w ciągu dnia, warto wpleść logopedyczną gimnastykę w codzienne czynności. Można na przykład wykonywać ćwiczenia wspólnie z maluchem podczas jazdy samochodem.

Ćwiczenia oddechowe

Służą wydłużeniu wydechu, dzięki czemu dziecko mówi płynniej. Przy tym ćwiczeniach stosuje się rozmaite rekwizyty. Propozycje zabaw to dmuchanie w płomień świecy, nadmuchiwanie balonika, a także wyścigi w dmuchaniu na piłeczki pingpongowe. Jako zabawy bez wyposażenia sprawdzi się liczenie na jednym wydechu, powtarzanie coraz dłuższych zdań oraz wydawanie długich i przeciągłych dźwięków (naśladowanie lokomotywy lub sygnału alarmowego).

Propozycje na usprawnienie fonacji

Maluch może poprawić zdolności fonacyjne poprzez naśladowanie różnych dźwięków, na przykład wydawanych przez zwierzęta. Pomocne będą wierszyki bogate w onomatopeje, jak na przykład „Co słychać na wsi?” czy „Mały poliglota”. Oprócz tego warto wspólnie śpiewać piosenki, skupiając się na jednej głosce.

Jak polepszyć wymowę?

Tutaj propozycje ćwiczeń różnią się w zależności od tego, jaka część aparatu mowy wymaga usprawnienia. Język stanie się sprawniejszy dzięki zabawie w liczenie ząbków, naśladowanie konika i inne formy gimnastyki. Dobrym ćwiczeniem warg jest wymawianie różnych samogłosek oraz ruszanie ustami. Policzki można naprzemiennie nadymać i wciągać, a także zatrzymywać w nich powietrze. Podniebienie miękkie stanie się bardziej sprawne, jeśli maluch będzie wykonywał ćwiczenia z uwzględnieniem głosek tylnojęzykowych, takich jak g, k, h.