Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Czy dzieci powinny grać w gry komputerowe?

18.05.2017

Dyskusje o tym, czy dzieci w wieku przedszkolnym powinny grać w gry komputerowe, toczą się od dawna. Dzisiaj już wiemy, że postęp technologiczny przebiega tak szybko, że niezwykle trudno jest ustrzec nawet najmłodsze dzieci przed nowoczesnymi technologiami, także przed szkodliwymi grami komputerowymi.

Przede wszystkim nie popadajmy w paranoję - dzieci w wieku przedszkolnym mogą korzystać z komputera i grać w przeznaczone dla nich gry komputerowe. Jednak rolą rodziców jest określenie, ile czasu każdego dnia pociechy mogą spędzić przed komputerem. Ponadto to świadomi rodzice powinni dokonywać wyboru gier dla przedszkolaka. Faktem jest bowiem, że nie wszystkie są odpowiednie dla małych dzieci.

Na rynku jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gier edukacyjnych, które zostały stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach. Dobrze dobrana do wieku dziecka gra – edukacyjna czy rozrywkowa – na pewno pomoże mu zdobywać nowe umiejętności, pomoże rozwinąć koordynację oko-ręka, rozwinie wyobraźnię.

Warto jednak pamiętać, że dla najmłodszych pociech nie należy wybierać gier fabularnych. Są one dla nich jeszcze zbyt trudne, poza tym wymagają spędzenia przed komputerem dużo czasu. Oczywiście jakiekolwiek gry zawierające elementy przemocy są całkowicie zabronione – czytajmy oznaczenia na opakowaniach.

Poza tym pamiętajmy, że przedszkolaki w ciągu dnia nie powinny spędzać przed komputerem czy tabletem więcej niż pół godziny.