Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Czy dzieci powinny jeść słodycze?

06.08.2018

Dzieci kochają słodycze. To uczucie podsycają w nich dodatkowo rodzice i dziadkowie, którzy każdą dobrą ocenę i grzeczne zachowanie wynagradzają lizakami, batonikami czy lodami. Na dokładkę producenci jedzenia dla dzieci sypią cukier do wszystkich swoich produktów. Z roku na rok dziecięce menu staje się coraz słodsze. W konsekwencji coraz większa liczba dzieci cierpi na nadwagę czy otyłość.

Dlaczego dzieci kochają słodkie jedzenie?

Odpowiedź na to pytanie znamy już po części – słodycze kojarzą się dzieciom z przyjemnościami. Słodycze dawane są jako prezent, a także towarzyszą wszystkim rodzinnym uroczystościom. Z drugiej strony, nasz mózg jest zaprogramowany tak, byśmy uzależniali się właśnie od słodkiego smaku. Jedzenie bogate w cukry pobudza bowiem organizm do produkcji hormonów szczęścia.

Mroczna strona słodyczy

Częste spożywanie słodyczy szkodzi zdrowiu dzieci. Słodycze to nisko wartościowe jedzenie, tzw. puste kalorie. Nie dostarczają organizmowi żadnych korzystnych składników, a wręcz je odbierają – zapchany żołądek nie zmieści już pełnowartościowego obiadu. Słodycze są bardzo kaloryczne ze względu na dużą ilość cukru, a często i szkodliwego tłuszczu. Zbyt duża ilość słodkiego w diecie może być przyczyną otyłości, za którą podąża cukrzyca i schorzenia układu krwionośnego. Słodycze w połączeniu z niedbałą higieną jamy ustnej prowadzą do próchnicy.

Kolejnym argumentem przeciwko podawaniu słodyczom są sztuczne dodatki. Barwniki w żelkach, batonach, napojach i jogurtach, które nadają tym produktom ładnego koloru, mogą być powodem nadpobudliwości, problemów trawiennych i bezsenności u dzieci. Dzieje się tak wówczas, gdy dzieci jedzą zbyt dużo sztucznie barwionych produktów - szczególnie słodyczy. W rozsądnych ilościach barwniki oczywiście szkodliwe nie są.

Na sam koniec warto dodać, że słodycze silnie uzależniają – mały łasuch z pewnością wyrośnie na dużego łasucha.

Jak odzwyczaić dziecko od łakoci?

To rodzice kształtują nawyki żywieniowe swych pociech, dlatego zdrowa dieta jest podstawą. Jej zasad powinna przestrzegać cała rodzina. Słodyczy nie należy dłużej traktować jak nagrody. Na początku odzwyczajania od słodyczy rodzice nie powinni również zabierać swych pociech do sklepu. Dzieci są podatne na reklamę i nie przejdą obojętnie obok kolorowych, ustawionych w widocznych miejscach wystaw ze słodyczami.

Co zamiast słodyczy?

Ochota na jedzenie słodkich rzeczy jest w pełni naturalna – maluch powinien zaspokajać ją sięgając po zdrowe słodkości. Najlepsze będą świeże owoce, z których można przyrządzić wiele smacznych deserów. Szybką przekąską mogą być również owoce suszone, marcepan lub dobrej jakości czekolada, która zawiera sporą ilość magnezu.