Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Czy warto kupić dziecku psa?

31.03.2020

Własne zwierzątka to marzenie wielu maluchów. Decyzja o przygarnięciu czworonoga nie powinna być podjęta pochopnie. Odradza się dawanie zwierząt w prezencie jako upominek pod choinkę czy prezent na urodziny. Przedstawiamy wszystkie kwestie, jakie powinni przemyśleć rodzice przed zaproszeniem szczeniaka do swojego domu.

Argumenty za i przeciw

Pies jest najczęściej traktowany jako przyjaciel albo członek rodziny. Dla maluchów to niezastąpiony towarzysz zabaw oraz powiernik dziecięcych sekretów. Opieka nad nim uczy odpowiedzialności oraz czyni dziecko bardziej wrażliwym na inne istoty. Więź ze zwierzęciem sprawia, że pociecha staje się spokojniejsza oraz doświadcza pozytywnych przeżyć. Jednak nie należy zapominać, że przygarnięcie psa to decyzja na co najmniej kilkanaście lat. Dorośli członkowie rodziny muszą być świadomi tego, jak wiele obowiązków spadnie właśnie na nich – wizyty u weterynarza, spacery, wychowanie szczeniaka, ewentualne leczenie. Należy liczyć się z kosztami utrzymania czworonoga, czyli zakupem karmy, wyposażenia i zabawek. Posiadanie psa może być również problemem dla rodziny mieszkającej na małym metrażu, gdzie zagospodarowanie kącika specjalnie dla zwierzęcia może znacząco ograniczyć codzienną przestrzeń życiową. Przed podjęciem decyzji należy koniecznie sprawdzić, czy dziecko nie jest uczulone na sierść. Poza tym czworonożny pupil oznacza więcej sprzątania.

Co maluch powinien wiedzieć wcześniej?

Rodzice muszą przygotować malucha na przygarnięcie zwierzęcego członka rodziny. Przede wszystkim dziecko musi być świadome tego, że pies nie jest zabawką, ale żyjącą istotą. Dlatego nie wolno go w jakikolwiek sposób dręczyć. Kilkulatek powinien wiedzieć, że w czasie zabawy pies może go przewrócić, podgryźć czy podrapać. W takiej sytuacji należy wycofać się ze wspólnych figli i dać zwierzęciu czas na uspokojenie się. Ponadto maluch powinien być nauczony tego, że po każdym kontakcie z pupilem powinno się umyć ręce.

Odpowiedni pies dla przedszkolaka

Do przygarnięcia odpowiednie są zarówno psy ze schroniska, jak i z hodowli. Te pierwsze zazwyczaj odwdzięczają się dozgonną miłością i przywiązaniem, z kolei w przypadku drugich możemy dowolnie decydować o rodzaju rasy. Warto zapoznać się z charakterem danego pieska. Najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty w kwestii tego, czy dany pupil będzie odpowiednim kompanem dla dziecka. Ponadto należy wziąć pod uwagę wymagania co do ilości ruchu, a także ilości zjadanej karmy, której zakup w przypadku szczególnie dużych i aktywnych psów może być kosztowny.