Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Czy warto uczyć przedszkolaka jazdy na rowerze?

admin | 19.08.2019

Umiejętność jazdy na rowerze to ważny element rozwoju malucha na etapie wczesnoszkolnym. Wiele dzieci samo dąży do tego, by jak najszybciej wsiąść na swój pierwszy jednoślad. Kiedy tak naprawdę nadchodzi najlepszy moment do tego, by nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Zalety z wejścia na rower

Opanowanie jazdy na rowerze niesie ze sobą same korzyści dla malucha. Ruch pozwala rozwijać się nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również psychicznym. Już u kilkulatków korzystanie z rowerka biegowego zwiększa aktywność mózgu i przyczynia się do powstawania nowych połączeń nerwowych. Warto również zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa umiejętność jazdy na rowerze w aspekcie społecznym i emocjonalnym. Opanowanie tej dość wymagającej dla malucha sztuki zwiększa jego wiarę we własne możliwości. „Zmotoryzowany” przedszkolak może zacząć odbywać swoje pierwsze rowerowe wycieczki – w gronie rodzinnym lub w towarzystwie opiekuna, jak i rówieśników. Poza tym jazda na rowerze to źródło czystej frajdy.

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na rowerze?

Wszystko zależy od dziecka i tego, aby to ono poczuło się gotowe do rozpoczęcia nauki. Każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie. Nie nakłaniajmy, ale też nie zniechęcajmy go do wejścia na rower – chyba, że nie rozwinął on jeszcze dobrej koordynacji ruchowej. Według specjalistów dziecko, które rozwija się w pełni prawidłowo, jest gotowe do rozpoczęcia nauki jazdy na rowerze w wieku około 4-5 lat.

Jak uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Nauka jazdy na rowerze ma być przyjemnością. Rodzic powinien być cierpliwy i ćwiczyć z dzieckiem w miarę regularnie i to wtedy, gdy ma ono na to rzeczywistą chęć. Najpierw należy posadzić maluszka na rowerek trójkołowy, a dopiero po jakimś czasie kupić model z czterema kółkami. Zazwyczaj po kilku miesiącach przychodzi moment, w którym można już odczepić kółka po bokach. Na początku możemy pomagać dziecku w utrzymaniu równowagi, trzymając za specjalny kij, którego trzon jest umieszczony z tyłu roweru. Gdy dziecko nauczy się już jeździć i będzie umiało utrzymać równowagę, czas na naukę hamowania i skręcania. Działanie hamulca należy dziecku najpierw dokładnie wyjaśnić. Uprzedźmy je, aby nie hamowało zbyt mocno. Jeśli chodzi o skręcanie, to przedszkolak powinien najpierw nauczyć się wykonywania szerokich, dużych zakrętów. Jako miejsce nauki jazdy na rowerze wybierajmy boisko, park czy łąkę z dala od ulicy. Dziecko powinno również za każdym razem nosić kask i ochraniacze.