Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Czym jest bajkoterapia?

16.01.2019

Bajkoterapia to leczenie duszy poprzez użycie słów. Terapia kierowana jest do dzieci w wieku od czterech do nawet dziesięciu lat. Jej cel? Pomoc maluchowi w walce z problemami emocjonalnymi, z którymi sam nie potrafi się uporać.

Czy to po prostu czytanie bajek?

Bajkoterapia polega na czytaniu bajek, jednak nie są to opowieści o krasnoludkach czy księżniczkach zamkniętych w zamku. Te bajki są napisane tak, aby leczyć psychikę malucha. Sama bajkoterapia nie wystarczy do rozwiązania poważniejszych problemów – w takich przypadkach zalecana jest opieka psychoterapeuty – może jednak polepszać efekty leczenia albo być stosowana profilaktycznie. Korzystanie z bajkoterapii poleca się na przykład wtedy, gdy dziecko przechodzi przez pewien trudny okres w swoim życiu. Gdy rodzic zauważy, że maluch staje się lękliwy, nerwowy czy agresywny, warto wówczas co wieczór korzystać z dobrodziejstw bajkoterapii.

Czym jest terapeutyczna bajka?

W bajkach czytanych w ramach bajkoterapii bohaterowie muszą poradzić sobie z wyzwaniem lub są postawieni w obliczu dokonania trudnego wyboru. W ten sposób pokazują pewne wzorce zachowania, które dzieci mogą naśladować w realnym świecie. Terapeutyczne bajki mają zawsze pozytywny wydźwięk, pokazują rozwiązanie problemu oraz zwiększają u dziecka wiarę we własne możliwości. Opowieść dziejąca się w świecie fantazji skłania malucha do tego, by „rozpracował” swój strach w realnym życiu. Bajkoterapia daje jeszcze lepsze efekty, jeśli jest połączona z treningiem umiejętności. Może być to na przykład ćwiczenie panowania nad stresem w sytuacjach, które są dla malucha nowe lub budzą jego niepokój – wizyta u dentysty, pierwszy dzień w szkole lub spanie przy zgaszonym świetle. Istnieje wiele książeczek, na których można opierać się w ramach bajkoterapii. Z łatwością znajdziemy tematykę odpowiednią dla naszego dziecka.

Bajkoterapia – kiedy warto z niej korzystać?

Bajkoterapia psychoterapeutyczna jest stosowana u dzieci, które cierpią z powodu pewnych tragicznych lub trudnych do zaakceptowania wydarzeń. Może być to śmierć członka rodziny, rozwód rodziców, liczne niepowodzenia szkolne czy pojawienie się na świecie rodzeństwa. Czytanie bajek psychoedukacyjnych uczy dziecko rozpoznawać problemy lub walczyć ze swoimi lękami. Istnieją również bajki relaksacyjne – ich głównym celem jest eliminacja negatywnych odczuć, napięcia emocjonalnego lub zmniejszenie poziomu odczuwanego lęku. Warto korzystać z dobrodziejstw bajkoterapii, jednak nie może ona zastąpić konsultacji ze specjalistą.