Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Czym są bajki terapeutyczne?

24.02.2020

Psychika dziecka jest znacznie wrażliwsza niż psychika dorosłego. Niektóre wydarzenia i sytuacje, które rodzicom wydają się błahe, dla malucha mogą być powodem negatywnych myśli czy emocji. W takich momentach dziecko potrzebuje wsparcia. Jedną z popularnych form pomocy są właśnie bajki terapeutyczne. Jak nazwa wskazuje, ich rolą jest ochrona przed doznaniem traumy, czyli niezwykle silnego doznania, które na stałe zmienia daną osobę.

Kiedy warto sięgnąć po taką lekturę?

Bajki terapeutyczne są przeznaczone dla maluchów, które borykają się z różnymi problemami. Mogą one wynikać ze wstrząsających przeżyć, jak na przykład dorastanie w rodzinie z problemem alkoholowym lub z zupełnie normalnych sytuacji, jak pierwsza wizyta u dentysty czy pójście do nowej szkoły. Tego typu książeczki, w zależności od fabuły, pokazują, jak panować negatywnymi emocjami. Warto czytać je maluchom, które cierpią na zaniżone poczucie własnej wartości, różnego rodzaju lęki czy obawy. Odpowiednie lektury uczą kilkulatka, w jaki sposób budować zdrowe relacje z innymi oraz jak radzić sobie w zupełnie szokujących sytuacjach, jak śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców czy pojawienie się na świecie rodzeństwa. Terapia w postaci czytania bajek pomaga również dzieciom, które przeżywają koszmary nocne, boją się ciemności, są nazbyt wrażliwe, nieśmiałe lub wręcz przeciwnie – wykazują agresję w stosunku do innych.

Od którego roku życia?

Maluch, któremu czytane są bajki terapeutyczne, powinien nie tylko mieć wystarczającą wiedzę o świecie. Musi również posiadać umiejętność stawiania się w sytuacji innych osób. Tylko w ten sposób jest w stanie zrozumieć przekaz zawarty w książeczce. Opowieści terapeutyczne są polecane dzieciom od czwartego roku życia. Można je czytać aż do momentu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do drugiej-trzeciej klasy podstawówki, czyli do około dziewiątego roku życia. W przypadku starszych dzieci stosuje się już inne metody psychoterapii.

Trzy rodzaje bajek terapeutycznych

Te opowieści można podzielić na trzy główne kategorie. Wersje psychoedukacyjne warto zacząć czytać jeszcze przed zaistnieniem stresującej sytuacji, czyli na przykład na długo przed pojawieniem się rodzeństwa na świecie. Bajki psychoterapeutyczne przydają się w sytuacji, gdy dziecko jest już w trakcie doznawania negatywnych przeżyć. Z kolei lektury o charakterze relaksacyjnym sprawiają, że maluch może się odprężyć i dzięki temu zapomnieć o złych emocjach i trudnych przeżyciach.