Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Dlaczego nauka przez zabawę jest najbardziej skuteczna?

30.09.2020

Wielu rodziców słyszy o tym, że zabawa to najlepszy sposób nauki dla dziecka. Czy rzeczywiście jest to prawda? Do którego roku życia należy uczyć malucha w ten właśnie sposób? Przedstawiamy odpowiedzi na te pytania, a do tego opisujemy kilka propozycji zabaw edukacyjnych z najmłodszymi.

Dlaczego zabawa, a nie nauka?

Dziecko uczy się poprzez zabawę z prostego powodu – sprawia mu to ogromną radość! Odczuwa ono naturalną chęć do bawienia się i w ten właśnie sposób odkrywa świat. Do szóstego roku życia maluch myśli za pomocą konkretów, a do tego odbiera otoczenie w sposób sensoryczny. Znaczy to, że każde nowe odkrycie chce przetestować na sobie. Dlatego wkładanie mu do ręki książki, choćby najciekawszej i najbardziej kolorowej, nie zapewni mu tych samych odczuć co samodzielne eksplorowanie świata. Zagadnienia przedstawione w podręcznikach są również często zbyt abstrakcyjne, aby kilkulatek mógł je pojąć.

Do kiedy bawić się, a nie uczyć?

Edukacja malucha powinna opierać się na zabawie przynajmniej do szóstego roku życia. Przyjmuje się, że sześciolatki mogą zacząć już uczęszczać do szkoły. Jednak należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. W związku z tym decyzję o pójściu do podstawówki w wieku sześciu lat należy dokładnie przemyśleć. Bywa również, że kilkulatek sam wyciąga ręce po książki, chce uczyć się pisania i czytania tak, jak dzieje się to w szkole. Wówczas nie należy go zniechęcać, a jedynie znaleźć materiały dostosowane do jego wieku.

Z jakich zabawek warto korzystać?

Jeśli wybieramy zabawkę ze względu na jej wartość edukacyjną, to najlepiej zdecydować się na taką, której użycie stanowi wyzwanie dla kilkulatka. Dobrym przykładem są układanki, puzzle czy zgadywanki. Dzieci uwielbiają również zabawki sensoryczne, czyli oddziałujące na kilka zmysłów jednocześnie. Takie maskotki lub figurki występują najczęściej w różnych kolorach, są wykonane z materiałów o odmiennej fakturze, a do tego wydają dźwięki. Każdy kilkulatek z chęcią sięgnie po taką zabawkę.

Zabawy z maluchem

Już zwykły spacer stanowi doskonałą okazję do tego, aby pokazać maluchowi świat. To samo dotyczy wyjść do muzeum, zoo czy do kina. Dziecięcą ciekawość pobudzają również wszelkiego rodzaju domowe eksperymenty, a także zabawy plastyczne. Warto wspólnie przygotować domową ciastolinę lub bańki mydlane. Ostatecznie maluch z chęcią potowarzyszy rodzicom w kuchni, gdzie może wykonywać proste czynności, jednocześnie ucząc się odmierzania składników.