Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Dlaczego rysowanie jest tak ważne w rozwoju dziecka?

03.12.2018

Rysowanie to dla kilkumiesięcznych dzieci przede wszystkim zabawa. Maluch lubi kreślić kredką koślawe kształty, a przyjemność sprawia mu nie efekt, lecz sama czynność. Rysowanie pozwala opanować kolejne umiejętności, a także rozwija twórcze myślenie.

Od bazgrołów do pierwszej laurki

Gdy kilkumiesięczny maluch wprawia kredkę w ruch, nie oznacza to wcale, że już rysuje – na tym etapie rozwoju jest to okres nazywany bazgrotą. Dzięki takiemu bazgraniu dziecko ćwiczy mięśnie dłoni odpowiedzialne na przykład za chwytanie rzeczy. Potem, w miarę jak rozwija się jego koordynacja na linii ręka-oko, maluch uczy się rysować i łączyć linie poziome i pionowe. W wieku około trzech lat zaczyna rysować pierwsze figury geometryczne. Około rok później na jego rysunkach pojawiają się kształty przypominające ludzkie postaci. Małe dzieci nie starają się, aby ich rysunki odzwierciedlały rzeczywistość – za pomocą kredek chcą pokazać to, co dotychczas wiedzą o świecie. Dopiero w okolicach piątego roku życia maluch rysując stara się pokazać schematy tego, co znajduje się w jego otoczeniu.

Rysowanie – pobudza do twórczego myślenia

Wiemy, że małe dzieci przelewają na rysunki swoją wiedzę o świecie. Częste rysowanie zwiększa ich kreatywność, a także działa pobudzająco na rozwój intelektualny. To droga do zyskania cennej cechy, jaką jest spostrzegawczość. Poprzez rysowanie maluch zauważa, że poszczególne elementy z jego otoczenia różnią się od siebie kolorem, fakturą, kształtem i wieloma innymi cechami. Możemy powiedzieć, że rysowanie sprawia, iż mózg dziecka staje się bardziej plastyczny oraz gotowy do dalszych odkryć.

Ruchy kredką a rozwój fizyczny

Poprzez rysowanie maluch ćwiczy koordynację ruchową, polepsza swoją zręczność, a także potrafi lepiej kontrolować swoje ruchy. Rysowanie to trening przed zdobywaniem kolejnych umiejętności – choćby takich jak pisanie, posługiwanie się sztućcami czy wykonywanie innych plastycznych działań (modelowania, malowania lub rzeźbienia). Im więcej dziecko rysuje, tym bardziej precyzyjne stają się jego ruchy.

Rysowanie jako sposób ekspresji

Przedszkolna twórczość dziecka pomaga mu wyrażać siebie. To jedna z najwcześniejszych form ekspresji obserwowanych u człowieka. Na podstawie rysunków możemy określić uczucia, jakie żywi dziecko względem danych osób, miejsc czy sytuacji. Poza tym rysowanie to przyjemność, zwłaszcza jeśli partnerem w zabawie jest mama lub tata. Z tych wszystkich względów warto zachęcać (ale nie zmuszać) dziecko do rysowania, pamiętając o tym, aby zapewnić mu swobodę i dowolność w kreśleniu kształtów czy dobieraniu kolorów.