Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Dziecko a okulary – jak przyzwyczaić malucha do noszenia okularów?

20.08.2018

Okulary są dyskomfortem dla dorosłych, a co dopiero dla ruchliwych, pełnych werwy dzieci. Jednak noszenie okularów stanowi konieczność, która chroni dziecięcy wzrok przed pogłębianiem się wady. Jak sprawić, aby nasz kilkulatek bez przypominania i marudzenia nosił swoje kolorowe szkiełka?

Wyjaśnij przyczynę

Najgorsze rozwiązanie to próby zmuszania dziecka do noszenia okularów bez podania jakichkolwiek powodów. Tymczasem nawet dwulatek zrozumie, dlaczego powinien nosić okulary. Wystarczy można wyjaśnić, że ma chore oczka, które trzeba leczyć. Warto odbyć taką rozmowę jeszcze przed dobraniem szkieł u okulisty.

Baw się w noszenie okularów

Dzieci często nie chcą próbować tego, co nie jest im znane z otoczenia. Okulary zdecydowanie wyróżnią naszą pociechę na tle innych. Dlatego warto powoli oswajać malucha z noszeniem okularów, dając mu przykłady z zewnątrz. Można bawić się w noszenie okularów, zakładać okulary pluszakom, a nawet czytać specjalne książeczki, których bohaterowie widzą świat zza szkiełek. Pokażmy mu, jak wiele bajkowych postaci nosi okulary i że zwykle okulary są kojarzone z mądrością. Kolejna propozycja to rysowanie okularów na twarzach postaci w kolorowance lub gazecie. Gdy słyszymy zdecydowaną odmowę, płacz i krzyki, możemy sami sobie kupić oprawki z neutralnymi soczewkami i na początku nosić okulary razem z dzieckiem. Pozwól mu zadecydować Dziecko znacznie bardziej przekona się do noszenia okularów, jeżeli pozwolimy mu zadecydować o ich kształcie czy kolorze. W ten sposób poczuje się wyróżnione. Dla najmłodszych dzieci należy kupić oprawki gumowe lub wykonane z innego materiału, którego nie da się tak łatwo zniszczyć, nawet przez przypadek. Oczywiście szkła powinny być zgodne przede wszystkim z tym, co zalecił okulista.

Poprawiaj wygląd okularów

Dziecięce okulary można w ciekawy sposób przerobić, na przykład naklejając na oprawkę różne ozdoby. Wzorów malutkich naklejek jest w sklepach pełno, dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na te z ulubionej bajki malucha.

Pochwały i przypomnienia

Jeżeli uparty maluch zacznie z własnej woli nosić okulary, to zawsze warto go pochwalić. Nie wymagajmy od razu zbyt wiele – na początku będzie zakładał okulary na kilkadziesiąt minut, które jednak szybko zamienią się w godziny i w końcu - w całe dnie. Na początku dziecko może również zwyczajnie zapominać o zakładaniu oprawek. Wówczas za każdym razem należy mu przypominać o jego nowym akcesorium.