Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Dziecko się jąka - co zrobić?

06.02.2017

Kiedy rodzice zauważają, że ich dziecko się jąka, budzi się w nich ogromny niepokój. Pojawia się obawa o to, czy maluch nie jest chory oraz czy problem w przyszłości zniknie. Co zrobić, kiedy u dziecka pojawia się brak płynności mowy?

Wskazać można trzy krytyczne okresy rozwojowe, w których najczęściej pojawia się jąkanie:

• 2 – 3 rok życia;
• rozpoczęcie nauki w szkole – 6 lat;
• okres dojrzewania.

Aby skutecznie pomóc maluchowi, który zaczął się jąkać, należy przede wszystkim zastanowić się nad podłożem trudności. W wielu wypadkach wystarczy silne przestraszenie dziecka, aby pojawiło się jąkanie - może się to wydarzyć nawet w czasie zabawy. Często jest to bodziec dla rodziców obojętny czy nawet pozytywny. Tymczasem w dziecku wywołuje on niezwykle silne i bardzo negatywne emocje. Jąkanie może być również wynikiem niedojrzałości aparatu mowy.

Każdy rodzic jąkającego się dziecka powinien przede wszystkim pamiętać o jednym: pod żadnym pozorem nie zwracamy maluchowi uwagi na to, że mówi w sposób niewłaściwy. Dziecko na ogół jest nieświadome trudności. Zauważa je dopiero na skutek reakcji otoczenia, co może problem potęgować jeszcze bardziej. Co więc robić? Rozmawiając z dzieckiem, należy zwracać uwagę na to, aby samemu mówić poprawnie. Wypowiadamy się wolno, wyraźnie wypowiadając kolejne słowa. Jeśli jednak nie przynosi to rezultatów, warto skonsultować się z psychologiem i logopedą.