Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

admin | 09.08.2016

Kiedy rodzi się dziecko wszystkie ciocie, babcie i rodzice rozpieszczają swoją malutką, kochaną istotę. Gdy zbliżają się urodziny jednego z członków rodziny, każdy przynosi upominek także dla dziecka. Jeżeli maluch jest jedynakiem ma wszystkie zabawki dla siebie, nie musi się nimi z nikim dzielić. Jednak co zrobić kiedy w rodzinie ma pojawić się kolejne dziecko lub maluch zaczyna chodzić do żłobka lub przedszkola?

Maluchy, które wychowują się same mają większe problemy ze zrozumieniem, że zabawkami czy słodkościami należy dzielić się z innymi. Najprostszym sposobem na wytłumaczenie dziecku, że dzielenie się jest ważne jest rozmowa. Kiedy widzisz, że Twoja pociecha wyrywa koleżance lub koledze zabawkę od razu reaguj tłumacząc, że każdy ma prawo do korzystania z dostępnych w przedszkolu przedmiotów i należy się podzielić z innymi.

Jeśli rozmowa nie pomaga, zacznij „zachowywać się” jak Twoje dziecko. Kiedy je czekoladę, zabierz mu ją, po czym kiedy zauważysz u niego zdenerwowanie lub smutek wytłumacz, że inne dzieci czują się tak samo jak ono w momencie kiedy coś im się zabiera.

W wychowaniu dziecka nie ma złotego środka. Musisz obserwować swoje dziecko i starać się dobierać metody wychowawcze, które zostaną zapamiętane przez Twoją pociechę.