Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jak nauczyć dziecko korzystać z toalety?

23.11.2018

Nie istnieje odgórnie wyznaczony wiek, od którego dziecko powinno już samo korzystać z toalety. Jedne dzieci wyrastają z pieluch tuż po pierwszych urodzinach, innym zajmuje to kilka miesięcy lub nawet kilka lat więcej. Jak zachęcić malucha do tego, by zaczął siadać na nocniku?

Kiedy zacząć naukę?

Umiejętność korzystania z toalety to dla małych dzieci spore wyzwanie, które wymaga skupienia, dobrego wyczucia czasu, a także panowania nad swoim ciałem. Układ wydalniczy osiąga pełną sprawność dopiero około 18. miesiąca życia. Lepiej więc zaczekać z nauką korzystania z toalety niż rozpoczynać ją zbyt wcześnie – inaczej możemy zniechęcić berbecia do zaprzyjaźnienia się z nocnikiem.

Jak poznać, że to już czas?

Poprzez pewne zachowanie dziecka możemy poznać, że jest ono gotowe do pozbycia się pieluchy. Jednym z sygnałów jest to, że samo informuje nas o potrzebie skorzystania z nocnika lub chętnie naśladuje dorosłych korzystających z toalety. Poza tym nauka korzystania z toalety łatwiej przychodzi tym dzieciom, które rozumieją polecenia wydawane przez rodziców, a także wytrzymują z suchą pieluchą przez dłużej niż 3 godziny.

Co pomoże nam oswoić malucha z toaletą?

Nauka korzystania z toalety przyniesie lepsze rezultaty, jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie. Możemy zacząć od wytłumaczenia dziecku w prostych słowach, dlaczego powinno samodzielnie się załatwiać. Pomocne będą książeczki, w których mali bohaterowie odzwyczajają się od pieluchy. Warto bawić się z maluchem w sadzanie misia czy lalki na nocniku. Szybszemu opanowaniu umiejętności korzystania z toalety sprzyja również częste zmienianie pieluchy.

Edukacja w ubikacji – krok po kroku

Na początku kupujemy dziecięce majtki i nocnik. Warto wybrać ten model, który spodobał się dziecku. Następnie należy schować przewijak, a także zastąpić pieluchę majtkami. Mama lub tata powinni zacząć chodzić do łazienki razem z dzieckiem, aby pokazać mu, na czym polega korzystanie z toalety. Podpatrujmy, czy dziecko ma jakieś zwyczaje związane z załatwianiem się i jeśli tylko je zaobserwujemy – posadźmy malucha na nocniku. Możemy też co pewien czas dopytywać się, czy na pewno nie chce mu się siku. Wszelkie udane próby oraz postępy w nauce nagradzajmy pochwałą. Unikajmy pospieszania dziecka ani nie karzmy go za to, że jeszcze nie korzysta z nocnika – w ten sposób możemy je tylko zniechęcić do ostatecznego zdjęcia pieluchy.