Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jak pomóc dziecku z Zespołem Aspergera?

25.01.2017

Zespół Aspergera to jedno z zaburzeń zaliczanych do spektrum autyzmu. Obejmuje między innymi istotne utrudnienia w zawieraniu kontaktów międzyludzkich. Wiąże się z dużymi trudnościami w komunikacji. Wpływa również na wyobraźnię. Zdecydowanie częściej rozpoznaje się je u chłopców niż dziewczynek. Jak wspomóc rozwój dziecka, u którego rozpoznano zespół Aspergera?

Podstawą jest akceptacja dziecka. Stanowi ona klucz do udanej z nim pracy, która pozwoli poprawić jego funkcjonowanie. Nie można zapominać również o zachowaniu spokoju. Przydaje się cierpliwość, która ułatwia współpracę i zrozumienie.

Z uwagi na ogromne trudności organizacyjne, warto wprowadzić dziecku listy zadań, które ma wykonać danego dnia. Za każdy najmniejszy nawet sukces pociechę należy pochwalić. Robimy to za każdym razem, gdy dziecku coś się uda.

Typową cechą zaburzeń ze spektrum autyzmu są trudności z myśleniem abstrakcyjnym. Dlatego tak ważne jest, aby mówić do dziecka możliwie jak najprostszymi słowami. Ułatwi to komunikację, sprawi, że pociecha będzie lepiej rozumiała to, co do niej mówimy. Z komunikatów należy wykluczyć wszelkie przysłowia, przenośnie, idiomy. Pytania typu „dlaczego postąpiłeś w taki właśnie sposób?” nie spotkają się z odpowiedzią. Są dla dziecka z zespołem Aspergera zbyt trudne.