Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jak poradzić sobie z zazdrością u dziecka?

14.02.2018

Bycie jedynakiem, jeszcze jako pierwsze dziecko z danego pokolenia, to dzieciństwo bez trosk. Maluch jest oczkiem w głowie dziadków, którzy rozpieszczają go na każdym kroku. Rodzice okazują mu pełnię swej troski i uwagi. Wszystko zmienia pojawienie się braciszka lub siostrzyczki. Mama i tata muszą skupić się na noworodku, przez co starsze dziecko czuje się odtrącone i jawnie to okazuje – dąsa się, krzyczy, stosuje wymuszenia lub dokucza młodszemu rodzeństwu. Czasami problem jest na tyle poważny, że u malucha pojawiają się objawy psychosomatyczne takie jak moczenie się w nocy lub bóle brzucha. Co robić, by opanować zazdrość u kilkulatka?

Czas tylko dla malucha

Starszemu dziecku często brakuje kontaktu z mamą. Przy niektórych czynnościach związanych z opieką nad noworodkiem jest ona wszak niezbędna. By zaradzić tęsknocie, mama powinna poświęcać codziennie czas na zabawę lub naukę tylko ze starszym dzieckiem. W tym czasie tata musi zająć się najmłodszą latoroślą.

Udział w opiece nad nowym członkiem rodziny

Warto zaangażować kilkulatka w opiekę nad młodszym potomkiem – dzięki temu przestanie czuć się odtrącony. Może on podawać potrzebne rzeczy podczas kąpieli, asystować w przygotowywaniu posiłków i pielęgnacji maluszka. Gdy mama lub tata karmią czy kąpią noworodka, starsze dziecko może robić to samo, tyle że na zabawce.

„Ty możesz o wiele więcej!”

Jeśli starszy brat lub siostra czuje, że traci swoją uprzywilejowaną pozycję w rodzinie, to pokażmy mu zalety wynikające z bycia tym, który ma więcej lat. Jeżdżenie na rowerze, oglądanie bajek, jedzenie lodów czy chodzenie na plac zabaw – wybierzmy ulubioną czynność malucha i podkreślmy, że młodsze dziecko nie umie jej wykonywać. Podejście starszego dziecka zmieni się ze złości lub poczucia niesprawiedliwości na swego rodzaju pobłażanie. Kilkulatek uświadomi sobie też swoją rolę wynikającą z bycia starszym. Zechce nie tylko opiekować się bobasem, ale także stanie się odkrywcą, który pokaże mu świat. To pierwszy etap w tworzeniu się relacji między rodzeństwem.

Przygotowanie w formie teoretycznej

Znajdziemy wiele książek dla dzieci, w których poruszany jest temat pojawienia się młodszego rodzeństwa. Najlepiej wybrać lekturę z ulubionej serii malucha. „Martynka i braciszek”, „Nusia i bracia łosie”, „Czekamy na dzidziusia” – to jedne z najczęściej polecanych pozycji. Taka lektura pokaże maluchowi, jak poradzić sobie z zazdrością i przekona go, że warto opiekować się młodszym rodzeństwem.