Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

29.05.2020

Pojawienie się rodzeństwa to jedno z najbardziej emocjonujących, a jednocześnie przełomowych wydarzeń w życiu każdego malucha. Zadaniem rodziców jest przygotowanie kilkulatka na nadchodzące zmiany. Jak odpowiednio przygotować dziecko na przywitanie siostrzyczki lub braciszka?

Czego obawia się kilkulatek?

Przyjście na świat kolejnego dziecka to dla całej rodziny radosne wydarzenie. Wyjątek może stanowić jedynie dotychczasowy potomek, dla którego rodzeństwo wydaje się konkurencją do serca mamy i taty. Niejako przeczuwa on, że takie wydarzenie może oznaczać mniejsze zainteresowanie jego osobą. Opieka nad noworodkiem sprawia, że rodzice mają mniej czasu i chęci na zajmowanie się pierworodnym lub pierworodną. Takie przeczucia często powodują zazdrość, która objawia się niechęcią – lekceważeniem niemowlaka albo jawnym czynieniem mu krzywdy. Dlatego rodzice powinni zrobić jak najwięcej, aby odpowiednio przygotować kilkulatka na tę zmianę. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim – mówić prawdę

Kiedy należy powiedzieć maluchowi o ciąży? Gdy brzuch mamy zacznie się zaokrąglać i pojawią się pierwsze pytania. Wtedy też warto zacząć oswajać kilkulatka z myślą o rodzeństwie. Może opowiadać mu o maluchu, który rośnie w brzuchu mamy. Córka lub syn może głaskać brzuszek, przykładając do niego ucho, aby wsłuchać się w dźwięki i wyczuć ruchy. Warto również przypomnieć kilkulatkowi jego lata wczesnego dzieciństwa, pokazując zdjęcia z USG czy z chwil tuż po narodzinach. W ten sposób rodzice pokażą dziecku, że jest ono dla nich dalej ważne.

Rozmawianie o uczuciach

Wbrew pozorom dzieci potrafią zrozumieć wiele, dlatego rodzice powinni zdecydować się na szczerą rozmowę o odczuciach i obawach malucha. Nie należy ukrywać przed nim prawdy, czyli tego, że mama i tata mogą nie mieć tyle czasu dla jedynaka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia rodzeństwa. Należy zapewnić malucha, że mimo tego jest on ciągle kochany. Warto przy tym podkreślić korzyści, jakie wynikają z tego, że jest się starszym, jak na przykład samodzielna zabawa na placu zabaw.

Opieka nad lalką, a później – nad rodzeństwem

Dobrym pomysłem na oswojenie z nową rolą są zabawy z lalką. W ten sposób dziecko może przygotować się do pomagania przy maluchu. Warto bowiem zaangażować go do prostych czynności związanych z opieką, dzięki czemu szybciej nawiąże więź z nowym członkiem rodziny.