Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jak radzić sobie z płaczem dziecka związanym z pójściem do przedszkola?

13.07.2017

Poranny płacz, smutek, nerwowość – te wszystkie reakcje są całkowicie normalne dla dzieci, które dopiero rozpoczynają chodzenie do przedszkola. To dla nich ogromna zmiana życiowa. Oto maluch, który dotychczas spędzał czas w stałym otoczeniu i wśród kochających go rodziców, spędza lwią część dnia w zupełnie nieznanym sobie miejscu, w towarzystwie grupy rówieśników i obcego opiekuna. Gdy dziecko reaguje płaczem, rodzice zaczynają się zastanawiać nad słusznością posłania swojej pociechy do przedszkola. Czasami nawet ulegają i przekładają przedszkolny debiut malucha na przyszły rok. Taka decyzja jest słuszna w niewielkiej ilości przypadków, a do tego nie każda rodzina może sobie na nią pozwolić. W jaki więc sposób zapanować nad rozpaczą dziecka, które do przedszkola chodzić nie chce?

Proces adaptacji – najlepszy sposób na płacz

Dzieci nie lubią gwałtownych zmian, a płacz stosują jako mechanizm obronny. Z drugiej strony, rodzice powinni pocieszyć się faktem, że dziecięce przystosowywanie się nie jest mitem i że maluch po jakimś czasie zaaklimatyzuje się w przedszkolu, a nawet więcej – będzie do niego chodził z radością. Można więc przeczekać proces adaptacji, będąc konsekwentnym i ignorując płacze dziecka, które po pewnym czasie ustaną. Można też pomóc maluchowi w dostosowywaniu się do nowej sytuacji. Zadbajmy na przykład o to, by maluch w miarę możliwości, zdobył odpowiednią samodzielność jeszcze przed pierwszym dniem w przedszkolu. Warto rozpocząć proces oswajania z przedszkolem, wybierając się na spacery w jego okolice, pokazując jak ładnie bawią się inne dzieci czy z jakich zabawek dziecko będzie mogło skorzystać. W pierwszych dniach przedszkola można malucha również wspierać odbierając go wcześniej. Pomoże też zwykła rozmowa i dokładne wytłumaczenie tego, po co jest przedszkole. Porównując je do pracy, do której chodzą mama i tata do swojej, maluch poczuje się wyróżniony i bardziej dorosły.

Gdy obawy są uzasadnione

Oczywiście przed wyborem odpowiedniej placówki edukacyjnej sprawdźmy, jaka panuje w niej atmosfera, jakim wartościom hołduje oraz jak wygląda jej oferta. Niekiedy dziecko nie jest jeszcze na tyle dojrzałe, by rozpocząć chodzenie do przedszkola. Dzieje się tak w przypadku dzieci, u których dochodzi do występowania fizycznych objawów – nudności, bólów głowy czy nocnego moczenia się. W tym przypadku warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym, a także poczekać jakiś czas z rozpoczęciem edukacji u pociechy.