Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

28.08.2023

Kreatywność to obecnie jedna z niezwykle przydatnych cech. W świecie, gdzie wszystko zostało już wymyślone, umiejętność rozwijania innowacyjności, myślenia poza utartymi schematami i wyrażania siebie stanowią bardzo cenne zdolności. Z tego względu warto wspierać rozwój kreatywności u dzieci już od najmłodszych lat. Jak tego dokonać?

Sposoby na rozwój kreatywnego myślenia u najmłodszych

Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, aby pobudzać kreatywność – co więcej, sprawdzą się one nie tylko u dzieci. Należy do nich między innymi:

• zapewnienie swobody i przestrzeni do twórczego działania: warto dać dziecku czas i miejsce, w którym może eksperymentować, tworzyć i bawić się. Oznacza to również dostęp do różnorodnych materiałów i narzędzi artystycznych, które umożliwią maluchowi wyrażenie swoich pomysłów.
  • stymulowanie ciekawości: powinno się zachęcać dziecko do zadawania pytań, odkrywania i badania świata.
  • wspieranie twórczej zabawy: pobudzające kreatywność zajęcia to takie, które stymulują wyobraźnię. Najczęściej jest to rysowanie, malowanie, modelowanie, konstruowanie czy improwizacja. Dziecko może również wybrać inne metody wyrażania siebie, w tym na przykład taniec lub śpiew. Z tego względu maluchy powinny stale próbować różnych aktywności dopóki nie znajdą takiej, która daje im najwięcej satysfakcji.
  • wspólne eksperymentowanie: poleca się uczyć dzieci tego, że niepowodzenia są naturalną częścią procesu twórczego. Warto wprowadzić zasadę uczenia się poprzez metodę prób i błędów.
  • opowiadanie historii: wspólne czytanie książek rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka. Pobudza je do myślenia o różnych scenariuszach, postaciach i miejscach. Warto przy tym zachęcać malucha do wymyślania własnych historii i fabuł.

Rozwijanie kreatywności w przedszkolu

Istnieje wiele sposobów na to, aby pobudzać kreatywność dzieci nie tylko w domu, ale również poza nim. Ogromną rolę odgrywa tutaj przedszkole i szkoła. W naszym prywatnym przedszkolu w Wieliczce zapewniamy dzieciom dostęp do rozmaitych zajęć edukacyjno-wychowawczych stymulujących kreatywność. Są one zróżnicowane i ciekawe – w codziennym planie znajdują się zabawy dydaktyczne, tematyczne i ruchowe. Każdego dnia ma miejsce również tzw. leżakowanie, w trakcie którego maluchy słuchają bajek lub muzyki relaksacyjnej. Popołudniami odbywają się zajęcia plastyczne, które znacząco wpływają na wyobraźnię dziecka, a także wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie wierszy. Przedszkolaki współpracują ze sobą, co przyczynia się do zaciskania więzi między nimi, uczą się działania w grupie - również przy realizacji własnych nowatorskich pomysłów!

kreatywność u dzieci