Jak zainteresować dzieci w przedszkolu?

26.09.2023

Dzieci nie znoszą czynności, które je nudzą. Z tego względu opiekunowie, którzy chcą skupić uwagę swoich podopiecznych, stosują rozmaite sposoby uchwycenia ich uwagi. Po jakie sztuczki możesz sięgnąć? Pracownicy naszego prywatnego przedszkola w Wieliczce dzielą się swoimi pomysłami.

Wybierz zabawy sensoryczne

Tego rodzaju zabawy zostały oryginalnie stworzone dla dzieci mających problem z integracją sensoryczną, a więc właściwym reagowaniem na bodźce. Z powodzeniem mogą być jednak stosowane jako codzienna zabawa w przedszkolu, jako że dostarczają maluchom wielu wrażeń. Cechą charakterystyczną tego typu gier jest pobudzanie kilku obszarów mózgu poprzez wykonywanie różnych czynności, w tym na przykład rysowanie, malowanie lub rzeźbienie, rozwiązywanie zagadek lub pokonywanie przeszkód. Duża ilość wrażeń utrzyma uwagę dziecka na długo.

Zainteresuj przedszkolaka

Jeśli mamy problem z utrzymaniem skupienia w rozbrykanej grupce kilkulatków, wprowadźmy do gry element tajemnicy. Prowadzący zabawę może na przykład zacząć mówić szeptem, schować przedmiot będący tematem zajęć lub przedstawić maluchom pewną zagadkę. Element tajemnicy działa jak magnes na uwagę przedszkolaków.

Zachęć dziecko do przejęcia pałeczki

Nikt z nas, a w szczególności dzieci, nie lubi wykonywać rozkazów. Z tego względu warto zaangażować dzieci do aktywnego uczestniczenia w zabawie, na przykład poprzez oddanie im inicjatywy. Jeśli maluch nie chce jednak samodzielnie decydować o tym, jak potoczy się gra, można zaproponować mu wspólne podejmowanie decyzji. To podejście warto stosować zwłaszcza podczas gier edukacyjnych, które mają sprawić, że dziecko posiądzie pewną wiedzę. Jeśli będzie ono aktywnie uczestniczyło w zabawie, wówczas znacząco rosną szanse na to, że przekazywane informacje na stałe utrwalą się w jego głowie.

Przeplataj wątki

Tok zabawy nie powinien być jednostajny, należy pamiętać zarówno o przyspieszeniu tempa, jak i przerwach, które pozwolą maluchowi odpocząć. Gra nie może również toczyć się zbyt długo, zwłaszcza wtedy, gdy maluch jest już wyraźnie zmęczony.

Dostosuj poziom trudności do wieku

Bez względu na to, czy chodzi o zajęcia, zabawę czy krótką grę – w każdej z wymienionych sytuacji maluch powinien otrzymywać wyzwania dostosowane do jego wieku. Zbyt trudne zadania mogą wywołać w nim frustrację i gniew lub doprowadzić do zniechęcenia. Z kolei zbyt łatwe wyzwania będą go po prostu nudzić. Z tego względu angażujące zabawy powinny być prowadzone w grupie przedszkolaków będących w zbliżonym wieku.

jak zainteresować dzieci w przedszkolu?