Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jak zainteresować dziecko nauką?

30.05.2017

Naturalnym etapem w życiu każdego dziecka jest zdobywanie nowych umiejętności oraz poznawanie otaczającego świata. Dzieci w wieku przedszkolnym są niezwykle zainteresowane nauką pisania i czytania. Może dlatego, że w przedszkolu nauka odbywa się przez zabawę. Dziecko zdobywa nowe umiejętności niejako mimo woli. Kiedy jednak wchodzą w wiek szkolny, wiele z nich traci to zainteresowanie. Nauka zaczyna im się kojarzyć z ciężką pracą, która nie jest zbyt przyjemna. Czy taką postawę można u dziecka zmienić?

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Rodzice, którzy chcą zachęcić swoje dziecko do nauki, powinni przede wszystkim uświadomić mu korzyści z niej płynące. Warto wyjaśnić dziecku, że dobre oceny są ważne, ale nie najbardziej istotne. Jednocześnie rodzice nie mogą stawiać dziecku zbyt wygórowanych wymagań. Pociecha nie może realizować marzeń, których nie udało się spełnić rodzicom. Jeśli marzeniem rodzica było zostanie muzykiem, to wysłanie dziecka na naukę gry na fortepianie, jeśli nie ma słuchu, jest bardo dużym błędem. Może Twoje dziecko bardziej interesuje gra w piłkę nożną? Pozwól mu realizować własne, a nie Twoje marzenia. Na pewno nauka przychodzi łatwiej tym dzieciom, które są nagradzane. Starajmy się więc zbytnio nie krytykować, aby dziecko nie straciło wiary we własne umiejętności. Nigdy nie porównujmy wyników osiąganych przez nasze dziecko z tymi, które osiągają koledzy/koleżanki z klasy. Nauczmy dziecko systematyczności. Odkładanie nauki na później nie jest dobrym pomysłem. Należy tak zorganizować czas dziecka po powrocie ze szkoły, aby znalazł się czas na zabawę i na naukę. I najważniejsze - nigdy nie wyśmiewajmy pociechy. Kiedy popełnia błędy, pomóżmy je naprawić.

Gry edukacyjne mogą zachęcić do nauki

Niemal wszystkie dzieci korzystają dzisiaj z komputera. Warto go wykorzystać, aby zachęcić pociechę do nauki poprzez zabawę. Gry edukacyjne nie tylko bawią, ale także uczą. Dla wielu dzieci największą przeszkodą w zdobywaniu wiedzy jest nuda. Gry edukacyjne to z jednej strony wspaniała zabawa, z drugiej interesująca nauka.

Stwórz warunki do nauki

Każde dziecko powinno mieć zapewniony jeśli nie pokój, to przynajmniej kącik do nauki. Musi to być miejsce, w którym będzie panowała cisza i porządek. Żadne hałasy nie powinny dziecka rozpraszać. Pamiętajmy, że na nauce dziecko nie może spędzać bez przerwy dwóch czy trzech godzin. Po czterdziestu - czterdziestu pięciu minutach dziecko powinno zrobić sobie kilkuminutową przerwę. Nauka może odbywać się nie tylko w przedszkolu i domu. Dziecko może się uczyć i poznawać świat także w czasie wspólnych z rodzicami wycieczek. Nawet wspólna wyprawa do kina może być okazją do nauki.