Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jak zaplanować wakacje z przedszkolakiem?

07.07.2020

Lato to dla dzieci najdłużej wyczekiwany okres w roku z jednego powodu – wakacji! To, co dla dzieci stanowi źródło szczęścia, może okazać się niemałym problemem dla rodziców. Muszą opiekować się maluchem w pełnym wymiarze godzin, będąc szczególnie czujnymi podczas wyjazdu. Jak zaplanować rodzinny wyjazd z kilkulatkiem? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, aby pobyt był udany.

Wakacje w Polsce czy za granicą?

Decyzja zapadła – nadchodzący wyjazd rodzice spędzają razem z dzieckiem. Pierwszy dylemat stanowi wybór miejsca wakacji. Pobyt za granicą często stanowi gwarancję pogody, poza tym to dobra okazja do poznania obcej kultury, kuchni i przyrody. Z kolei krajowa miejscowość oznacza mniej męczącą podróż. Opiekunowie muszą sami rozstrzygnąć, czy ich pociecha jest gotowa na zagraniczne wojaże. Duże znaczenie mają warunki hotelowe. Obiekt powinien być dostosowany do dzieci, to znaczy zapewniać najmłodszym rozmaite atrakcje w postaci świetlicy, zabaw i zajęć. Dzięki temu maluch się nie nudzi, poznaje rówieśników i przede wszystkim kolekcjonuje przyjemne wspomnienia, a rodzice mają kilka godzin na własne przyjemności.

Co z wyżywieniem?

Możliwości są dwie – pokoje z aneksem kuchennym albo wyżywienie w hotelu. Dzięki tej pierwszej opcji codziennie je się to, na co ma się ochotę. Dostęp do kuchni odgrywa istotną rolę, jeśli dziecko jest kapryśne pod względem jedzenia albo cierpi na nietolerancję pokarmową. Z drugiej strony wykupienie posiłków pozwala zaoszczędzić czas, a szwedzki stół zaspokaja nawet najbardziej wybredne gusta. Koniecznie należy dowiedzieć się, czy w danym obiekcie serwuje się posiłki dostosowane do najmłodszych, czyli bez ostrych przypraw, dużej ilości tłuszczu czy soli.

Atrakcje dla najmłodszych

Choć zabytki są piękne, a ich wartość historyczna niezaprzeczalna, to niewiele z nich jest w stanie zainteresować dziecko na dłużej niż kilka minut. Dlatego w planie atrakcji należy koniecznie uwzględnić propozycje dostosowane do najmłodszych. Na szczęście wiele z nich powinno spodobać się również dorosłym. Klasycznym przykładem są interaktywne muzea, najlepiej te związane z zainteresowaniami malucha. Cała rodzina ucieszy się z wizyty w parku wodnym albo wesołym miasteczku z wyjątkowo wysokimi karuzelami. Oceanarium albo zoo też są dobrym pomysłem. Na wakacje warto zabrać również zabawki, w tym gry, zestawy do budowania figurek z piasku i inne wyposażenie, dzięki któremu maluch nie będzie się nudził nawet w pochmurny dzień.