Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Jakie książki czytać kilkulatkom?

10.05.2020

Czytanie bajek to nieodłączny element dzieciństwa. Wybór opowieści na dobranoc jest duży – legendy i baśnie przekazywane od setek lat lub niedawno wydane tytuły, które pomagają dzieciom rozwiązywać typowe dla nich problemy. Jakie książki wybrać dla kilkulatków? Oto kilka sugestii, jakie warto wziąć pod uwagę w zależności od wieku dziecka.

Dlaczego warto czytać kilkulatkom?

Poprzez czytanie dziecko oswaja się z językiem literackim. W ten sposób poszerza się jego słownictwo. Obcowanie z fantastycznymi historiami rozwija wyobraźnię, a także poprawia pamięć i umiejętność koncentrowania się. Bajki pozwalają maluchowi lepiej zrozumieć świat, który go otacza. Ponadto codzienne wspólne czytanie jest odbierane przez dziecko jako wyraz docenienia przez rodziców, co polepsza jego samoocenę.

Do trzeciego roku życia

W książeczkach dla najmłodszej grupy wiekowej nie znajduje się zbyt wiele tekstu. Znacznie ważniejszą rolę odgrywają obrazki i podpisy pod nimi. Dla nieco starszych maluchów można wybrać książeczki z wierszykami, zwracając uwagę na to, aby używane w nich słowa były poprawne. Wybór baśni, które przekazują określone wzorce zachowań zależy już od przekonań rodziców. Lepiej zrezygnować z tych opowieści, które są nazbyt brutalne, jak na przykład historia Sinobrodego czy opowieść o Kopciuszku w oryginalnej wersji.

Co dla przedszkolaka?

Dla pociechy w tyn wieku warto wybrać książeczki, które uczą pozytywnych wzorców. Idealnie nada się seria opowiadająca losy innego przedszkolaka. Historia powinna pokazywać, jakie decyzje należy podejmować w obliczu dylematów, które często pojawiają się w tym wieku. Odpowiednio dobrana czytanka pomoże dziecku rozwiązać problem, który go trapi. Jeśli rodzice zauważą, że maluch ma problemy z właściwym traktowaniem zwierząt, nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami albo wywiązywaniem się z obowiązków, warto poszukać książki, która podpowie właściwe zachowanie.

Od pierwszej do trzeciej klasy

W książkach dla dzieci, które zaczęły już chodzić do szkoły mogą pojawiać się elementy humorystyczne. Dowcip powinien być oczywiście dopasowany do zdolności poznawczych malucha. Rozpoczęcie szkoły to ogromne wydarzenie. Nowe środowisko, obowiązki i znajomi – jak w tej zupełnie nowej sytuacji dziecko może się odnaleźć? Po raz kolejny pomocne będą historie, których fabuła odzwierciedla rzeczywiste sytuacje z życia. Coraz starsza latorośl złapie książkowego bakcyla, jeśli zaproponujemy jej interesujące książki. Dlatego doskonale nadają się serie literackie, w których główni bohaterowie to młodociani detektywi będący na tropie pewnej zagadki.