Każde dziecko jest wyjątkowe. Czy warto pielęgnować “inność”?

18.05.2021

Już od najmłodszych lat posiadamy cechy, które odróżniają nas od innych. Składają się na naszą osobowość. Częściowo kształtuje się ona pod wpływem środowiska, w którym się wychowujemy, ale wpływają na nią także zdobywane przez nas doświadczenia oraz proces socjalizacji.

Różnego rodzaju czynniki sprawiają, że dojrzewając, każdy z nas rozwija się w odmienny sposób. Przejawiamy inne zainteresowania, mamy różne uzdolnienia, inaczej kształtują się nasze aspiracje. O tym, jacy jesteśmy, decyduje mnóstwo wypadkowych. Ich połączenie sprawia, że każdy z nas jest inny. Oczywiście, możemy dostrzec pewne podobieństwa między sobą, jednak dokładnych kopii ludzkich zachowań nie znajdziemy nawet wśród bliźniaków, wychowywanych przecież w podobnym środowisku.

Proces dorastania, czyli odróżniania się od innych

Z powyższych powodów każdego człowieka można określić jako wyjątkowego. Dotyczy to również dzieci. Nie powinniśmy więc krępować ich swobodnego rozwoju także w sytuacji, gdy w pewien sposób odróżniają się od innych.

Zadaniem opiekunów przedszkolaków (zarówno rodziców, jak i nauczycieli) jest przekazanie podopiecznym pewnej elementarnej wiedzy oraz wskazywanie im różnego rodzaju możliwości doskonalenia się (np. sportowego, artystycznego, językowego). Bardzo duże znaczenie ma także stworzenie przyjaznego środowiska, w którym dzieci z jednej strony będą się bawić, a z drugiej dokonywać swoich pierwszych wyborów - chociażby dotyczących tego, na jakie zajęcia dodatkowe chcą się zapisać. Niekiedy osoby będące w ich otoczeniu - pracownicy przedszkola, rodzice, czy dziadkowie - mogą łatwo dostrzec, jakie zainteresowania przejawiają dzieci (chociażby to, jaki rodzaj tańca najbardziej im odpowiada oraz jaka dyscyplina sportowa dostarcza im najwięcej radości). Na tej podstawie można ustalić, na jakie lekcje dodatkowe powinny uczęszczać dzieci.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Inną kwestią jest odmienność dziecka, która może mieć charakter zaburzenia fizycznego, psychicznego czy rozwojowego. Jeżeli dostrzeżemy coś, co nas niepokoi, skonsultujmy się z lekarzem pediatrą - wskaże, do jakiego specjalisty powinniśmy się zwrócić.

Prywatne przedszkole w Wieliczce (Gorzkowie) dba, by dostarczać rodzicom informacje na temat prawidłowego rozwoju dziecka. Nasi nauczyciele starają się, by już na etapie nauki przedszkolnej zauważać indywidualne cechy osobowości najmłodszych i sygnalizować  rodzicom i opiekunom, w jaki sposób rozwijać osobowość i zainteresowania dzieci.