Kiedy skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

21.10.2016

Zadbanie o prawidłowy rozwój psychiki malucha jest elementem kluczowym do zapewnienia mu harmonijnego dorastania oraz do późniejszego życia w dorosłości. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko wykazuje zachowanie daleko odbiegające od normalnego – jest agresywne, nie może się skupić, często czuje przygnębienie – to udanie się z nim do specjalisty, jakim jest psycholog dziecięcy, powinno być obowiązkowe.

Specjalista od dziecięcej psychiki

W przypadku dzieci małych, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, obserwatorem ich zachowania jest zawsze osoba z najbliższego otoczenia, czyli najczęściej rodzic. Jeżeli jakieś zachowanie budzi niepokój, powinien on przez pewien okres uważnie obserwować maluszka. Bywa że określony problem jest typowy dla danego wieku i z czasem mija, jednak gdy alarmujące stany lub objawy nie ustają, należy skierować się do specjalisty.

Do poradni warto udać się gdy dziecko ma problemy z koncentracją, posiada wyraźny problem z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, wykazuje postawę agresywną lub wręcz przeciwnie – jest nazbyt wyciszone.

Podczas wizyty psycholog najpierw zadaje pytanie rodzicowi odnośnie problemów w zachowaniu dziecka. Następnie dokonuje obserwacji zachowania malucha oraz jego relacji z rodzicami. Psycholog wspólnie z rodzicami opracowuje określoną strategię terapii. Może to być kilka kolejnych spotkań w jego gabinecie lub też zapisanie dziecka na specjalne zajęcia.

Po wyznaczonym okresie stosowania danych rozwiązań nadejdzie czas na spotkanie oceniające efekty leczenia, które zadecyduje o tym, czy należy podejmować następne kroki.