Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

12.10.2016

Nie istnieje wyraźnie określony próg wiekowy, od którego chodzenie do przedszkola jest wskazane dla naszego dziecka. Wszystko zależy od jego indywidualnego rozwoju, w tym od umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi oraz poziomu samodzielności.
Sygnały o nadejściu odpowiedniej chwili

Dziecko gotowe do pójścia do przedszkola nie ma problemów z odnajdywaniem się w grupie oraz podejmowaniem kontaktu z innymi. Jest przyzwyczajone do tego, że w jego otoczeniu znajdują się osoby inne niż opiekunowie. Sygnałem do tego, że warto rozpocząć edukację wczesnoszkolną, jest widoczne znudzenie dziecka towarzystwem samych dorosłych oraz jego zainteresowanie kontaktami z rówieśnikami.

Chodzenie do przedszkola ma być dla dziecka przede wszystkim przyjemne. Jeżeli nadal nie jest ono w stanie spokojnie obejść się bez obecności rodzica, to sygnał, że na rozłąkę jest jeszcze za wcześnie.

O decyzji pójścia do przedszkola powinna decydować samodzielność, jaką odznacza się zachowanie malucha. Jeżeli sam zajmuje się podstawowymi potrzebami lub potrafi je wprost zakomunikować, to na pewno sprawniej zaadoptuje się w nowym otoczeniu. Dziecko posyłane do przedszkola powinno posiadać umiejętność koncentrowania swej uwagi oraz musi wiedzieć, że będzie brało udział w zajęciach prowadzonych w grupie rówieśników.

Pierwsze tygodnie w przedszkolu to okres adaptacyjny, podczas którego maluch może przeżywać stres. Jednak nie warto się poddawać, gdyż dzieci szybko przyzwyczajają się do nowego otoczenia.