Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Leżakowanie w przedszkolu - wady i zalety

05.05.2020

W wielu przedszkolach po głównym posiłku dnia nadchodzi czas na leżakowanie. Dla niektórych dzieci taka przerwa jest konieczna, podczas gdy inne trudno przekonać do poobiedniej drzemki. Czy leżakowanie w przedszkolu rzeczywiście niesie ze sobą korzyści dla najmłodszych? Jakie są ewentualne wady takiego rozwiązania?

Dlaczego leżakowanie jest ważne?

Wytrzymałość dzieci i dorosłych plasuje się na zupełnie innym poziomie. O maluchach często mówi się, że rozpiera je energia. Jednak jej zapasy szybko się wyczerpują, zwłaszcza w tak absorbujących miejscach jak przedszkole. Gdy od rana dzień jest wypełniony zabawą i nauką, wczesnym popołudniem nadchodzi moment na doładowanie baterii. To także okazja do wyciszenia się. Leżakowanie jest szczególnie zbawienne dla układu nerwowego dziecka. Godzinna przerwa przeznaczona na sen sprawia, że maluch jest radośniejszy i chętniej bawi się z rówieśnikami. Zyskuje siłę do nauki oraz spędzania czasu na placu zabaw.

Czy przerwa jest konieczna również w domu?

Rozkład dnia przedszkolaka i malucha, który zostaje w domu, są od siebie dość różne. Podczas gdy ten pierwszy bawi się z innymi i uczestniczy w zajęciach organizowanych przez nauczycieli, to rodzice preferują dość spokojne zabawy ze swoimi podopiecznymi jak na przykład układanie klocków. Nierzadko maluch spędza czas przed telewizorem lub pomaga mamie czy tacie w wykonywaniu obowiązków domowych. W ten sposób dzień w przedszkolu jest zdecydowanie bardziej intensywny niż dzień spędzony w domowych pieleszach. Bywa zatem, że maluch potrzebuje poobiedniej przerwy w przedszkolu, podczas gdy w domu jest ona dla niego całkowicie zbędna.

Gdy maluch nie chce iść spać

Oczywiście każde dziecko jest inne i żaden przedszkolak nie powinien być zmuszany do leżakowania. Inaczej może to doprowadzić do wystąpienia u niego traumy. Dzieci, które nie potrzebują popołudniowego snu w przedszkolu, mogą obejrzeć bajkę, posłuchać muzyki lub pobawić się z opiekunem.

Akcesoria do leżakowania

Rodzice tych maluchów, które ciągle potrzebują poobiedniego odpoczynku, powinni zaopatrzyć je w odpowiednie akcesoria. Jeśli przedszkole zapewnia leżanki, wówczas wystarczy komplet pościeli. Alternatywę stanowi śpiworek, w którym dziecku będzie wygodnie i w którym będzie czuło się bezpiecznie. Do tego przedszkolak powinien mieć również swoją piżamkę i ulubionego pluszaka. Leżakowanie zawsze odbywa się w odpowiednio dostosowanych warunkach, czyli przy zasłoniętych oknach i przyjemnie cichej muzyce w tle.