Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Na czym polega kinezjologia edukacyjna?

19.07.2017

Kinezjologia edukacyjna to metoda nauki opracowana w latach 80. ubiegłego wieku przez Paula Dennisona, filozofa i pedagoga. Kinezjologia jako dziedzina nauki bada wszystkie aspektu ruchu ciała człowieka - od medycznych, fizycznych i biochemicznych po psychologiczne i kulturowe. W kinezjologii edukacyjnej, nazywanej również Gimnastyką Mózgu, chodzi o ćwiczenie tych partii mięśniowych, które przyśpieszą rozwój naszego umysłu i przyczynią się do powstawania lub pobudzania kolejnych neuronów. Kinezjologia edukacyjna jest dedykowana wszystkim tym, którzy chcą poprawić pracę mózgu i przyśpieszyć procesy myślowe. Z tej terapii szczególnie skorzystają dzieci z szeroko rozumianymi zaburzeniami rozwoju oraz maluchy cierpiące na dziecięce porażenie mózgowe. 

Jak wykonywać ćwiczenia? 

Gimnastyka mózgu to metoda bardzo uniwersalna ze względu na prostotę ćwiczeń, szeroki zakres ich działania oraz holistyczne podejście – wpływa na psychikę oraz ciało. Terapia wykorzystuje akupresurę, czyli uciskanie miejsc, w których występują zakończenia nerwowe. Powstałe w ten sposób impulsy trafiają do układu nerwowego, pobudzając go tym samym do bardziej wytężonej pracy – w tym celu poleca się na przykład masowanie uszu. 

Propozycje ćwiczeń 

Ćwiczenie znane jako "sowa" polega na mocnym uchwyceniu prawego barku lewą dłonią. Należy powoli odchylać głowę w prawo, starając się spojrzeć za siebie, jednocześnie głęboko oddychając. Przy maksymalnym wychyleniu rozluźniamy głowę, robimy głęboki wdech po czym wracamy do pozycji wyjściowej i przeprowadzamy ćwiczenia po stronie lewej. To ćwiczenie sprzyja lepszemu widzeniu, poprawia pamięć i umiejętności matematyczne. 

Z kolei "leniwe ósemki" jest dobre dla dzieci, które mają trudność z koordynacją na linii ręka–oko. Jedną ręką kreśli się w powietrzu powolne ósemki, których punkt przecięcia znajduje się na wysokości twarzy. Uważnie podąża się wzrokiem za ruchem ręki. 

Bardzo prostym ćwiczeniem są krążenia szyją, które należy wykonywać powoli oraz dokładnie. Delikatny ruch i przyjemne myśli jeszcze lepiej stymulują efekt ćwiczenia, którym powinno być poczucie ogólnego rozluźnienia, relaksacja, a także polepszenie oddychania. 

W kinezjologii edukacyjnej stosuje się również ćwiczenie, które nazywa się ‘’sięganie po piłkę’’. W siadzie prostym należy skrzyżować nogi w kostkach, po czym próbować połączyć klatkę piersiową z kolanami, jednocześnie wyciągając do przodu ręce. To ćwiczenie poprawia stabilność postawy, polepsza umiejętność czytania i liczenia. 

​Propozycji ćwiczeń jest o wiele więcej – każde z nich wpływa na poprawę procesów myślenia, lepsze samopoczucie, rozwój fizyczny i usuwanie pewnych blokad w mózgu.