Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Na czym polega Metoda Dobrego Startu?

26.06.2019

Metoda Dobrego Startu (MDS), opracowana przez prof. Martę Bogdanowicz, wspiera rozwój psychiki i motoryki dzieci w wieku od dwóch do dziesięciu lat. Dla większości maluchów pójście do podstawówki jest wyzwaniem, jednak tylko częściowym – niektóre dzieci mają problem z nauką czytania, kolejne – z orientacją w terenie, a jeszcze inne cierpią na dysleksję. MDS pomaga skutecznie zwalczyć te zaburzenia rozwoju. Warto korzystać z Metody Dobrego Startu nawet w celach profilaktycznych – proponowane gry i zabawy to frajda dla każdego malucha.

Kto skorzysta z tej metody?

Jak wskazuje sama autorka MDS, ćwiczenia są przeznaczone dla wszystkich przedszkolaków, w szczególności zaś dla: maluchów, których rozwój jest opóźniony, dzieci mających problem z nauką czytania i pisania oraz dla borykających się z problemami związanymi z rozwojem psychiki, jak i motoryki. Z Metody Dobrego Startu korzysta się również w pracy z dziećmi cierpiącymi na dysleksję, mózgowe porażenie dziecięce, niepełnosprawność intelektualną czy autyzm.

Metoda Dobrego Startu – jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia w ramach MDS są przeprowadzane w grupach, co sprzyja rozwojowi maluchów również na płaszczyźnie społecznej i emocjonalnej. W ten sposób nawiązują one relacje z rówieśnikami, a same lekcje są ciekawsze. Nauczyciele korzystają z rozmaitych materiałów. Każde zajęcia składają się z trzech głównych części – rozgrzewka, ćwiczenia właściwe i końcowe. Pierwszy etap to śpiewanie piosenek, zabawy słowne i ćwiczenia na orientację. Celem jest tutaj skupienie uwagi dziecka. Potem czas na ćwiczenia główne, będące najważniejszą częścią zajęć – polegają one na zabawach ruchowych, ruchowo-słuchowych oraz wzrokowych. Dziecko ćwiczy motorykę całego ciała, następnie zaś przechodzi do ćwiczenia ruchów wykonywanych rękami i dłońmi. Do tego dołącza się ćwiczenia wzrokowe. Na końcu przychodzi czas na wyciszenie, relaksację oraz ewentualnie na ćwiczenia logopedyczne.

Zalety Metody Dobrego Startu

Poprzez MDS dzieci przyswajają wiedzę poprzez wielorakie zmysły – dotyk, słuch i wzrok. Dzięki temu ich rozwój jest zrównoważony i całościowy. Poprawa następuje na takich płaszczyznach, jak koordynacja ruchowa, umiejętność mówienia, rozwój emocjonalny i nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. MDS to metoda niezwykle przystępna – poleca się z niej korzystać pod okiem specjalistów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic praktykował ją z dzieckiem również w domu. Wystarczy odpowiedni podręcznik oraz podstawowe pomoce w postaci akcesoriów do zabawy.