Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Optymalna dieta dla przedszkolaka

23.09.2019

Żywienie ma kolosalny wpływ na rozwój dziecka, zwłaszcza na jednym z najbardziej intensywnych etapów jego życia, czyli wieku przedszkolnego. Maluch kształtuje się wtedy pod względem psychicznym, fizycznym, emocjonalnym i socjalnym. Codziennie potrzebuje pożywienia, które będzie zawierało właściwą ilość i rodzaj składników odżywczych – węglowodanów, białka i tłuszczy, a także witamin i minerałów. Przedstawiamy ogólne zalecenia co do tego, jak powinna wyglądać optymalna dieta kilkulatka.

Co stanowi podstawę idealnej diety?

Podobnie jak w przypadku dorosłych, również i dzieci powinny spożywać przede wszystkim warzywa i owoce w różnych kolorach. Dobrym źródłem energii są kasze, a także produkty zbożowe. Wybór tych ostatnich zależy od tego, jak układ trawienny dziecka radzi sobie z pełnym zbożem. Ciemny chleb i bułki zawierają więcej wartościowych składników, jednak mogą stanowić wyzwanie dla delikatnego brzuszka. Dużo węglowodanów zawiera miód, który można dawać dziecku codziennie, jednak w niewielkich ilościach. Jeśli chodzi o białka, to ich konwencjonalnym źródłem jest mięso, produkty mleczne i jajka. Nie zaleca się jednak ich nadmiernego spożycia – coraz częściej słyszy się o dowodach na związki pomiędzy zbyt dużą konsumpcją produktów odzwierzęcych a występowaniem rozmaitych chorób. Zamiast tego można wybrać wysokobiałkowe rośliny strączkowe. Białko zawierają również zboża i orzechy. Te ostatnie będą również idealnym źródłem tłuszczy, których potrzebuje mózg przedszkolaka. Na szczególną uwagę zasługują orzechy włoskie, brazylijskie i migdały. Nienasycone kwasy tłuszczowe można pozyskiwać również z ryb, siemienia lnianego czy nasion chia.

Witaminy i składniki mineralne

Te elementy mają kluczowe znaczenie dla poprawnego rozwoju przedszkolaka. Przy zachowaniu zasad zdrowej, urozmaiconej diety nie powinno dojść do wystąpienia niedoborów. Warto zadbać o to, aby dieta dziecka zawierała zalecaną ilość witamin A i C, które wpływają odpowiednio na dobry wzrok i odporność. Istotna jest również witamina D, która w połączeniu z wapniem odpowiada za prawidłowe kształtowanie się kośćca. Organizm sam produkuje tę witaminę, wystarczy ekspozycja na światło słoneczne. Uzupełnienie braków często okazuje się konieczne zimą. Dzieciom, które mają problemy z koncentracją, może pomóc suplementacja magnezem.

Czego unikać?

W diecie przedszkolaka należy ograniczyć, a najlepiej całkowicie usunąć takie pożywienie jak sklepowe słodycze, fast-foody, gazowane słodkie napoje oraz pozostałe rodzaje żywności wysoce przetworzonej. Do tego trzeba pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu każdego dnia.