Rytmika - jaki jest wpływ tańca na rozwój dziecka?

admin | 09.08.2016

Każdy z nas ma ulubiony gatunek muzyki, a dla wielu osób muzyka jest najlepszym sposobem na relaks. Dzieci tak samo jak dorośli są wrażliwe na dźwięki, o czym często przekonują się rodzice, których pociechy dziesiątki razy słuchają tej samej piosenki lub tańczą, gdy tylko usłyszą jakąś melodię. Właśnie ze względu na to, jak duży wpływ muzyka ma na ogólny rozwój dziecka, uczęszczanie na zajęcia z rytmiki jest dla malucha wartościowe i potrzebne. Taniec przynosi organizmowi ogromne korzyści, które wbrew pozorom nie ograniczają się jedynie do rozwoju muzykalności dziecka. Zajęcia rytmiczne doskonale wpływają na zdolności emocjonalne, fizyczne, werbalne czy interpersonalne. Stymulują mózg oraz pobudzają zmysły w sposób, którego dziecko nie doświadcza na co dzień, a to właśnie różnorodność bodźców decyduje o poprawnym rozwoju psychosomatycznym. Taniec jest dla dziecka czymś naturalnym, a możliwość realizacji tej potrzeby jest ważna. Co równie istotne, taniec jest dla dziecka okazją do wyrażania siebie. Ekspresja w tańcu oddziałuje na rozwój osobowości malucha oraz pozwala mu wyładować emocje i energię. W domu często z wielu względów słuchanie muzyki i tańczenie jest problematyczne, a w przedszkolu dziecko ma okazję poruszać się wraz z rówieśnikami, śpiewając i doskonale się przy tym bawiąc.