Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

W jaki sposób gimnastyka wpływa na rozwój przedszkolaka?

03.12.2019

Ruch to zdrowie – te słowa wpaja się nam od małego. W tym powiedzeniu jest wiele prawdy, zwłaszcza jeśli odniesie się je do dzieci. Dla maluchów codzienna aktywność fizyczna to czynnik stymulujący ich rozwój w obszarze motoryki, psychiki, a nawet zdolności społecznych.

Ruch jako bodziec do rozwoju

Gimnastyka zwiększa sprawność fizyczną u najmłodszych, polepszając siłę mięśni, wzmacniając układ krążeniowo-naczyniowy i usprawniając pracę układu trawiennego. Aktywność ciała to także bardziej efektywna mineralizacja kośćca. Dowiedziono nawet, że im więcej dziecko się rusza, tym sprawniej pracuje jego układ nerwowy. Wszystko dzięki pobudzeniu tych ośrodków w mózgu, które odpowiadają za wykonywanie poszczególnych czynności. Dzięki temu polepsza się koordynacja ruchowa malucha. Ponadto gimnastyka na świeżym powietrzu, na przykład w postaci bawienia się na placu zabaw, pozwala lepiej poznawać świat i nawiązywać znajomości z rówieśnikami. Dziecko zyskuje przekonanie co do swojej samodzielności, co wpływa na jego pozytywną samoocenę.

Sposób na walkę z otyłością i zaburzeniami

Coraz więcej dzieci ma nadwagę, która w dorosłości może powodować choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy miażdżyca. Przyczyną alarmujących statystyk jest nie tylko szkodliwa dieta, ale również zbyt mała dawka ruchu. Regularna gimnastyka pozwala spalić kalorie i przyśpiesza metabolizm. Dzięki temu nawet te maluchy, które wprost uwielbiają słodycze, są po części chronione przed nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej. Poza tym odpowiednie ćwiczenia służą korygowaniu różnego rodzaju wad postawy. Ćwiczenia korekcyjne zapobiegają rozwojowi płaskostopia oraz dysfunkcjom w obszarze górnej części tułowia. Poza tym aktywność fizyczna nierzadko przynosi ulgę psychiczną, jako że jest najlepszą metodą na wyładowanie negatywnych emocji.

Sport jako metoda adaptacji i samodoskonalenia

Gimnastyka to sposób na zwiększenie tolerancji organizmu na zmienne czynniki, takie jak temperatura lub ciśnienie. Aktywny maluch staje się mniej podatny na stres i lepiej radzi sobie w różnych sytuacjach społecznych. Regularne uprawianie określonej aktywności fizycznej uczy dyscypliny, odpowiedzialności, a także radzenia sobie z porażkami. Sporty drużynowe to doskonała okazja do wykształcenia umiejętności współpracy z innymi. Maluch nawiązuje również wiele znajomości, które mogą przerodzić się w przyjaźnie na całe życie. Podsumowując – gimnastyka jest elementem wartym uwzględnienia w codziennym życiu każdego przedszkolaka.