Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

W jakich obowiązkach domowych może pomagać przedszkolak?

24.01.2020

Dziecko powinno uczyć się wykonywania obowiązków domowych nie tylko po to, aby pomagać rodzicom. Dzięki temu staje się bardziej odpowiedzialne i dostrzega, że stanowi część pewnej grupy. Jakie zadania można powierzyć małemu zuchowi, który zaczął uczęszczać do przedszkola?

Samodzielność – jeszcze przed rozpoczęciem edukacji

Wielu rodziców wyręcza swoje latorośle w wykonywaniu zadań w domu. Robią to z powodu pośpiechu albo nie chcą, aby ich pociecha zanadto się męczyła. Czasami nieporadność maluchów po prostu irytuje opiekunów. Jednak zwalnianie potomstwa z wykonywania obowiązków domowych to duży błąd, który skutkuje brakiem zaradności. Taka postawa może być katastrofalna w skutkach, gdy dziecko zacznie chodzić do przedszkola, gdzie w dużej mierze musi być odpowiedzialne samo za siebie. Wypełnianie obowiązków poprawia zdolności i umiejętności dziecka, na przykład koordynację ruchową (układanie naczyń w zmywarce), liczenie (odmierzanie składników) czy ogólną wiedzę o świecie (prace w ogrodzie). Warto stopniowo zaszczepiać w dzieciach samodzielność. Przedstawiamy listę czynności domowych, które można powierzyć przedszkolakowi.

Pięciolatek – co na liście obowiązków?

Dziecko w wieku pięciu-sześciu lat może zajmować się swoim zwierzątkiem, takim jak chomik, rybki czy świnka morska. Powinno pomagać w przygotowaniach do obiadu, czyli nakrywaniu do stołu, myciu warzyw, dodawaniu i mieszaniu składników. Można powierzyć mu nalanie napojów (zimnych), a także zbieranie naczyń po posiłku. Warto zaangażować malucha w zakupy spożywcze, w tym opracowywanie listy rzeczy oraz szukanie ich w sklepie. Pięciolatek może pomagać w myciu łazienki – wanny, zlewu i lustra, a także w sortowaniu prania. Rodzic może wymagać od niego utrzymywania porządku w pokoju. Jeśli dziecko chce, może wyrzucać śmieci, a nawet robić niewielkie zakupy w pobliskim spożywczaku.

Jak zachęcać do pomocy w domu?

Warto zachęcać maluchy do pomocy poprzez system nagród i kar. Każde wykonanie lub niewykonanie obowiązku wiąże się z otrzymaniem pozytywnego lub negatywnego odznaczenia. Od postępowania dziecka zależy, co otrzyma pod koniec tygodnia – drobny prezent lub karę.

Gdy dziecko odmawia

Niekiedy odmowę należy po prostu uszanować. Maluch może być zmęczony, znajdować się pod wpływem wrażeń danego dnia (np. wycieczka albo zakup długo wyczekiwanej zabawki). W takiej sytuacji brak negatywnych konsekwencji pokazuje maluchowi, że może odczuwać różne emocje i stany, w tym również poirytowanie i zmęczenie.