Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Zajęcia taneczne w przedszkolu i zalety płynące dla najmłodszych

28.12.2018

Ruch to jeden z kluczowych czynników dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zajęcia taneczne pozwalają przedszkolakom rozwijać się na poziomie ruchowym, umysłowym i emocjonalnym. Do tego maluch zyskuje wspaniałą okazję, by spożytkować swoje nieprzebrane pokłady energii.

Taniec a sprawność przedszkolaka

Przedszkolak dzięki zajęciom tanecznym zyskuje lepszą sprawność fizyczną oraz wzmacnia swoją prawidłową postawę ciała – wyprostowane plecy, ściągnięte łopatki oraz uniesiona głowa. Polepsza się jego orientacja przestrzenna i koordynacja ruchowa, co przekłada się na szybsze opanowanie wielu innych umiejętności. Taniec pozwala rozwijać mięśnie w całym ciele.

Sfera psychiczna malucha

Taniec pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny i emocjonalny u dziecka. Poprzez zapamiętywanie kolejnych sekwencji ruchowych maluch ćwiczy swoją pamięć i wyobraźnię. Według badań tancerze posiadają lepiej rozwiniętą inteligencję wieloraką. Artystyczne zajęcia ruchowe uwrażliwiają przedszkolaka na sztukę. W czasie tanecznych improwizacji może wyrazić siebie, swoje myśli i emocje, co pozwala mu zwalczyć negatywne uczucia i wszelkie frustracje. Maluch czuje się spokojniejszy, staje się też bardziej pewny siebie. Zajęcia taneczne służą zatem podbudowaniu poczucia własnej wartości.

Kontakt z rówieśnikami

Zajęcia taneczne w przedszkolu odbywają się w grupie, często w parach, dzięki czemu maluch nawiązuje liczne kontakty ze swoimi rówieśnikami. Pomiędzy dziećmi zawiązują się pierwsze przyjaźnie, a spędzanie czasu razem i wspólny cel – na przykład występ taneczny na zakończenie roku – zacieśnia więzi między nimi. To doskonała okazja dla nieśmiałych lub lekko wycofanych dzieci, aby zaczęły czuć się pewniej w grupie.

Radość i zabawa

Zajęcia taneczne mają być przede wszystkim źródłem frajdy dla dziecka. Dlatego prowadzone są w przyjemny, niezobowiązujący sposób. Jest to nauka poprzez zabawę. Maluchy uczą się nie tylko klasycznych tańców, ale również tych towarzyskich. Zawsze znajdzie się miejsce na improwizację i realizowanie własnych pomysłów.

Taniec w przedszkolu – dla kogo?

Zajęcia taneczne są polecane wszystkim dzieciom, a w szczególności tym cierpiącym na wady postawy, skrzywienie kręgosłupa lub nadwagę. To także dobry sposób na rozwój umiejętności społecznych. Taniec może być bronią w walce z negatywnymi odczuciami, dlatego poleca się go dzieciom mającym problemy emocjonalne lub tym, które przechodzą przez pewien trudny czas – rozwód rodziców czy strata bliskiej osoby.