Przedszkole Wieliczka - Gorzków
< Wstecz

Zajęcia teatralne w przedszkolu – dlaczego warto zapisać na nie swoje dziecko?

25.07.2018

Zajęcia teatralne to jedne z ciekawszych zajęć dodatkowych dla przedszkolaków. Udział w występach czyni malucha bardziej wrażliwym na sztukę, rozwija jego kreatywność i uczy pokazywania tego, co rzeczywiście czuje. Teatr wpływa również na charakter dzieci i pokazuje im, czym jest praca w grupie.

Jak wyglądają zajęcia teatralne w przedszkolu?

Zajęcia z teatru dla dzieci nie polegają na sztywnym trzymaniu się scenariusza. Każde dziecko widzi świat na swój własny, unikatowy sposób. Maluchy zachęca się do tego, by odtwarzały role wyrażając siebie. W ten sposób dokonują prawdziwej, niczym nieskrępowanej ekspresji. Warto zaznaczyć, że w tego typu zajęciach pojawiają się elementy z lekcji tańca lub muzyki. Dzieci rozwijają również swoje zdolności plastyczne przygotowując scenografię dla całej sztuki.

Teatr a rozwój intelektualny

Udział w takich zajęciach to częste ćwiczenie pamięci i koncentracji. Dzięki temu dziecku łatwiej jest przyswoić inne umiejętności. Uczenie się roli i czytanie sztuk teatralnych wzbogaca zasób słownictwa. To świetne ćwiczenie na zabawę głosem, uzyskanie lepszej dykcji oraz bardziej klarowne wyrażanie myśli. Na kilka chwil maluch może stać się kimś zupełnie innym, wkroczyć do nieznanego, wymyślonego świata. W takich momentach wykorzystuje całą swoją wyobraźnię. Zajęcia teatralne pobudzają zainteresowanie światem i sztuką, nie tylko tą związaną z teatrem.

Zajęcia teatralne – emocje i psychika dziecka

Udział w lekcjach teatralnych kształtuje charakter dziecka. Występowanie na scenie przełamuje nieśmiałość, uczy umiejętności improwizacji i radzenia sobie w różnych sytuacjach komunikacyjnych. To dobre zajęcie również dla tych maluchów, które energii i śmiałości mają pod dostatkiem – to właśnie one świetnie odnajdują się na deskach teatru.

Lekcja teatru może być być lekcją o życiu. Sztuki odgrywane przez dzieci to bajki, w których świat dzieli się na dobro i zło. W ostatnim akcie to pierwsze jest zawsze nagradzane, a to drugie – ukarane. Dzięki temu maluch uczy się wartości, jakimi powinien kierować się w życiu. W trakcie takich zajęć przedszkolak zyskuje również szansę na to, by wcielić się w swojego ulubionego bohatera.

Lekcje teatralne – działanie razem

Zajęcia teatralne uczą malucha pracy w grupie. Pokazują, że sukces jest wynikiem porozumienia i kooperacji. Dzieci dostrzegają, czym jest odpowiedzialność i zaczynają się jej uczyć. Przedszkolaki widzą, że razem mogą więcej, co buduje w nich poczucie wspólnoty. Każdy z nich jest uczestnikiem niezwykłego wydarzenia, dzięki czemu zacieśniają się więzy między nimi.