Zalety uczenia przedszkolaków języków obcych

30.03.2024

Kiedy jest najlepszy czas, by rozpocząć naukę języka obcego naszego dziecka? Wyniki badań naukowców oraz obserwacje socjologów w tym temacie nie pozostawiają złudzeń: im wcześniej, tym lepiej! Nic nie stoi na przeszkodzie, by zajęcia językowe organizować już w przedszkolu. Okazuje się, że to właśnie na tym etapie życia nauka języków obcych może dać najlepsze efekty.

Dlaczego przedszkolaki przyswajają język obcy łatwiej niż starsze dzieci?

Kilkuletnie dzieci są nadal na etapie intensywnej nauki języka ojczystego, są więc przyzwyczajone do “chłonięcia” i zapamiętywania wszystkich zasłyszanych wypowiedzi. Zatem nauka drugiego języka przychodzi im w taki sam, naturalny sposób. Patrząc na to zagadnienie w sposób naukowy, należy zwrócić uwagę na fakt, że w wieku przedszkolnym mózg dziecka rozwija się gwałtownie, a procesy poznawcze zachodzą bardzo intensywnie. Warto wykorzystać ten czas, ponieważ nauka języka obcego w przedszkolu może przynieść doskonałe efekty.

Pozytywny wpływ zajęć językowych na małe dzieci

Badania dowodzą, że dzieci, które od pierwszego etapu edukacji mają styczność z nauką języka obcego, w łatwiejszy sposób przyswajają później zagadnienia matematyczne i muzyczne, a także lepiej piszą i czytają. Zajęcia językowe rozwijają też kreatywność i uczą systematyczności, dzięki czemu dzieci osiągają lepszy wyniki w nauce w późniejszych latach. Dzięki nauce języków obcych już kilkuletnie dzieci budują w sobie świadomość o istnieniu innych kultur, co pozwala poszerzać horyzonty społeczne.

Nauka poprzez zabawę

Oczywiście nauka języka w przedszkolu nie wygląda tak jak na późniejszych etapach edukacji - czyli wkuwanie słówek, poznawanie zasad gramatyki czy tworzenie skomplikowanych wypowiedzi. Zamiast tego stosowane są metody nauczania dostosowane do wieku dzieci. Zajęcia odbywają się w luźnej formie, dzięki czemu dzieci traktują je jako element zabawy. Warto postawić na wspólne śpiewanie i tańczenie, czy wykorzystanie ciekawych pomocy dydaktycznych, które zapewniają różnorodność i atrakcyjność prowadzonych zajęć. Taka forma nauki powoduje, że dzieci są pozytywnie nastawione do języków obcych i późniejsze lekcje językowe w szkole nie będą dla nich kolejnym trudnym przedmiotem, ale już zawsze będą kojarzone z czymś przyjemnym i potrzebnym.

Zajęcia z angielskiego w naszym przedszkolu

W naszym prywatnym przedszkolu w Gorzkowie koło Wieliczki dbamy o rozwój językowy najmłodszych, dlatego w bogatej ofercie zajęć dodatkowych można znaleźć lekcje angielskiego, które odbywają się dwa razy w tygodniu.